Side 1 av 1

95 Vs 98

Legg innLagt inn:07 des 2006 20:19
av japse-gnmfr
Noen her inne som har prøvd seg på dette merker man veldig forskjell med 98 istedenfor 95 bensin??

Og i og med at 98 "smeller " mer så trenger man jo egentlig ikke så mye gass for og kjøre i f eks 70km/t som med 95..
Har tenkt litt på dette hehe..
Mvh Kristoffer..

Legg innLagt inn:07 des 2006 20:57
av CelicaTurbo
98 "smeller" ikke mer, det smeller snarere mindre pga at brennhastigheten er lavere med høyere oktan, men man kan få økt effekt med 98-oktan ved at det tillater mer aggresiv tenning.. ECU på MR2 mk2 vil tilpasse seg oktantallet i bensinen slik at om den får dårlig bensin vil den kjøre mindre aggresiv tenning, og om man senere fyller bensin av høyere oktan vil ECU etter kort tid lære seg at grensen ligger høyere og dermed kjøre med mer aggresiv tenning igjen. Men, ECU har en endelig ramme for hvor aggresiv tenning den vil kjøre og jeg tror ikke noen vet ved hvilken oktan den grensen går... så, det er mulig at du merker forskjell om du bytter fra 95 til 98-oktan, du får se hva du synes selv ;)

Legg innLagt inn:07 des 2006 23:20
av Ivar
98-oktan er anbefalt på japansk turbo.

Legg innLagt inn:08 des 2006 10:37
av japse-gnmfr
CelicaTurbo skrev:98 "smeller" ikke mer, det smeller snarere mindre pga at brennhastigheten er lavere med høyere oktan, men man kan få økt effekt med 98-oktan ved at det tillater mer aggresiv tenning.. ECU på MR2 mk2 vil tilpasse seg oktantallet i bensinen slik at om den får dårlig bensin vil den kjøre mindre aggresiv tenning, og om man senere fyller bensin av høyere oktan vil ECU etter kort tid lære seg at grensen ligger høyere og dermed kjøre med mer aggresiv tenning igjen. Men, ECU har en endelig ramme for hvor aggresiv tenning den vil kjøre og jeg tror ikke noen vet ved hvilken oktan den grensen går... så, det er mulig at du merker forskjell om du bytter fra 95 til 98-oktan, du får se hva du synes selv ;)
Da ere bare og prøve da hehe:D

Legg innLagt inn:09 des 2006 18:21
av inzane2012
CelicaTurbo skrev: ECU på MR2 mk2 vil tilpasse seg oktantallet i bensinen slik at om den får dårlig bensin vil den kjøre mindre aggresiv tenning, og om man senere fyller bensin av høyere oktan vil ECU etter kort tid lære seg at grensen ligger høyere og dermed kjøre med mer aggresiv tenning igjen
Så dette vil si at jeg kan slutte å fylle 95 på min gti og heller kjøre på 98 da??

Legg innLagt inn:09 des 2006 19:10
av Darkstar
Ivar skrev:98-oktan er anbefalt på japansk turbo.
Jepp! Og gir mindre sjangs for tenningsbank på motorer som er "gjort litt" med.
Merket ihvertfall forskjell på min Mazda 323 GT-R med 95 og 98, var mye kvikkere med 98.

Legg innLagt inn:09 des 2006 23:30
av CelicaTurbo
inzane2012 skrev:
CelicaTurbo skrev: ECU på MR2 mk2 vil tilpasse seg oktantallet i bensinen slik at om den får dårlig bensin vil den kjøre mindre aggresiv tenning, og om man senere fyller bensin av høyere oktan vil ECU etter kort tid lære seg at grensen ligger høyere og dermed kjøre med mer aggresiv tenning igjen
Så dette vil si at jeg kan slutte å fylle 95 på min gti og heller kjøre på 98 da??
Det vil si at det kan gi gevinst å kjøre 98 oktan men det strides om det så du får selv finne ut hva du føler har noe for seg. Om du leser hva jeg har skrevet så vil ECU kjøre mer aggresiv tenning når man bytter til bensin med høyere oktan. Morten kom nylig med en link til en diskusjon på det amerikanske mr2oc.com-forumet hvor to personer har studert binærkoden i ECU'en og tolket eksakt hvordan ECU er programmert til å håndtere tenningsbank og respons til tenningsbank. Det forteller oss at om man bytter til lavere oktan vil bankesensoren fortelle ecu at det er tenningsbank og ecu vil "lære seg" å kjøre mindre aggresiv tenning. Om ecu registrert lett tenningsbank vil den trekke litt tenning tilbake, om den registrerer hardere bank vil den trekke mye tenning. ECU vil hele tiden prøve å avansere tenningen sakte fremmover igjen frem til den igjen registrerer lett tenningsbank. Dvs at om man bytter til høyere oktan så vil ecu etter kort tid ha lært seg en mer aggresiv tenning, og høyere motoreffekt er resultatet. Men, det er et stort men: rammen for justering er fast og ecu vil bare avansere tenningen en viss mengde selv om den ikke registrerer tenningsbank. Så til hele poenget: siden det er en ramme for hvor langt ecu vil gå, vi aner ikke hvilken oktan dette tilsvarer. Det er mulig at 95-oktan er tilstrekkelig til at ecu ikke lengre vil prøve mer aggresiv tenning, og da vil det heller ikke være noe poeng å prøve 98-oktan. Så har det noe for seg på en standard bil? Aner ikke, men sannsynlighvis gir det gevinst å prøve 95-oktan om du normalt kjører på Jet 92-oktan ;)

En annen ting, sannsynlighvis brukes ikke bankesensoren til noen slik justering ved full gass siden ECU da bruker faste tabeller for å bestemme tenning og bensinmengde, så da vil 98-oktan trolig ikke gjøre noen som helst forskjell med mindre noe er gjort med motoren for å utnytte høyere oktan, slik som chipping/omprogrammering.

Merk at måten ecu lærer seg lav/høy oktan er den samme for turbomotoren som for sugemotoren, men for turbomotorer er det en meget viktig forskjell at høyere oktan gir økt sikkerhet ved kjøring på høyt turbotrykk, så kjører man mer turbotrykk enn standard så er det et absolutt krav å kjøre med høyest mulig oktan. Så kan vel si at behovet er annerledes for en MR2 Turbo enn en GTi..

Legg innLagt inn:10 des 2006 00:12
av FireWalk
Jeg tror ikke det har noe for seg å kjøre på 98 fremfor 95 på vanlig MR2 gti.. Jeg husker jeg prøvde dette en del når jeg hadde GTI, og om man mener man får noen gevinst så er jeg 99% siker på at det kun er psykisk. Altså, "the power of sugestion". Man tror/forventer at man får mer HK også begynner man å inbille seg at bilen går fortere også, selv om den ikke gjør det..

Som Celicaturbo sier, rammene innenfor hvor den justerer tenningen er så konservative at jeg tror man må fysisk forskyve tenningen lved fordeleren dersom det skal ha noe for seg på en GTI.

Jeg fylte nylig 95 octan på min MR2 Turbo for å spare litt penger.. Gikk helt greit på cruising, men med en gang jeg rørte gassen fikk jeg beskjed fra ECU om at det var tenningsbank som bare juling, da ved bare 0,5 bar ladetrykk. Så det har mye å si for en bil med turbo.

Tingen er derimot at på en GTI har man ikke disse høye trykkene i cylinderen, så sansynligheten for å få tenningsbank er svært fraværende. Siden sansynligheten for tenningsbank øker med turbotrykket mens en gti har et standardtrykk som er bestemt utifra kompresjonen i motoren vil ikke de største faktorene som spiller inn for å gi tenningsbank være til stede (Høyt trykk i cylinder, gjerne kombinert med varm innsugsluft pga turboen). Selv ikke utendørs (+-20c) temperatur vil ha noe særlig å si da variasjonene her er langt mindre enn hva en opplever i en Turbomotor der innsugsluften lett kan variere alt fra 10-70 grader...

Jeg tror en skal ganske langt ned på okctantallet før en merker noe tenningsbank i en GTI. Jeg tror at dersom det er noe å hente så er det så lite at det vil ha mer for seg å kjøre på 95 og spare en krone pr. liter slik at en kan kjøpe seg f.eks noen kvassere kammer på sikt.. :)

Med tanke på at 98 faktisk brenner tregere enn 95 (octan = flammehemmer som er tilsatt bensinen) så tror jeg vinningen går opp i spinningen hva GTIen angår. :)

kjør heller på 95 og spar litt penger. :) Skulle gjerne gjort det selv hadde det ikke vært for at jeg da må trekke fra 3 grader fortenning over hele tabellen etter at jeg begynner å lade.. hadde det ikke vært for det skulle jeg gjerne ofret noen HK for å kunne kjøre på 95 ;) bensin er dyrt nok i dag.. :shock:

Legg innLagt inn:11 des 2006 00:23
av inzane2012
tusen takk firewalk og celicaturbo for to meget utfyllendes og kare svar:)

hadde ikke anelse at det var så "innviklet" å velge om en skal bytte fra 95 til 98:) men så har ikke jeg så veldig god peiling på sånne ting heller...
men dette klarnet vertfall opp i noen ting:)