Side 1 av 2

Bytte til turbokasse, hva trenger jeg?

Legg innLagt inn:18 des 2008 10:52
av mr2storbrua
Jeg skulle bytte clutch, og hadde bestilt en rps clutch. Denne passa rett og slett ikke, snakka med mvp som jeg bestilte fra, de sa at de ikke hadde clutcher med 20 splines(som girkassa har), og at 21 splines var det som standard MR2 Turbo har (den heter vel E351?). I tillegg har motorlampa lyst pga manglende speedsignal, har trodd denne har blitt fjerna pga fartssperre, men fant ut at det eneste elektriske uttaket på girkassa er reversen.

Dette er diverse fakta om den kassa jeg har nå:

Antall splines på aksel: 20
Diameter utvendig på aksel: 26mm
Diameter innvendig(i splines-spora): 24mm

Fant også et delenummer på den originale trykkplata: 32130

Noen som kan hjelpe meg med å finne ut av hva min girkasse heter, og hvilke biler som er levert med denne?

Edit: Endra emnetittel

Re: Hvilke girkasse har jeg?

Legg innLagt inn:18 des 2008 12:11
av mr2storbrua
Har vært inne på toyodiy.com og ser der at trykkplata er den samme som på 3sge-kassa, så da har tydeligvis den originale kassa blitt satt på. Trodde det hadde vært speedsensor på den også jeg, men...

Dette kan forklare hvorfor clutchen ble slitt så fort, stod en dato på den: 04.05.07 Denne clutchen tåler sikkert ikke så mye moment som turbomotoren produserer. Merkelig nok så er det ingenting annet i girkassa som er gåent. Hva ellers er jeg nødt til å ha dersom jeg får tak i ny kasse?

Betaler bokstavelig talt prisen for å kjøpe billig bil nå ja :roll:

Re: Hvilke girkasse har jeg?

Legg innLagt inn:18 des 2008 12:17
av Larsen
Sikker på at du ikke har 3sge girkasse? Den har jo nemelig forskjellig aksel fra 3sgte hvis jeg husker riktig. Hvis du har noen bilder av girkasse så er det ihvertfall lett å se om det er E153 girkassa eller ikke.

Re: Hvilke girkasse har jeg?

Legg innLagt inn:18 des 2008 12:40
av mr2storbrua
Her er noen bilder. Tror nok du har rett i at det er 3sge-kasse, vet du hva mer enn kassa som må byttes dersom jeg bytter? Blir vel fort dyrt dersom jeg beholder den nåværende kassa.

Re: Hvilke girkasse har jeg?

Legg innLagt inn:18 des 2008 13:04
av Larsen
Det er ikke E153 kassa ihvertfall. Mener du må få med akslinger til girkassa også, men det er sikkert noen andre som kan si sikrere enn meg. Problemet hvis du beholder kassa er at å oppdrive en kratig nok klutsj kan bli et problem. Det kan vel også bli et problem dersom du skal ha en god del mer hk ut av motoren etterhvert.

Re: Hvilke girkasse har jeg?

Legg innLagt inn:18 des 2008 13:23
av mr2storbrua
Ja, er vel derfor klutsjen gikk såpass fort. Godt det er vinter nå, da blir den ikke kjørt så hardt uansett. Kjøper jeg ny kasse får jeg jo diffsperre også. Hvordan er girutvekslinga i forhold? Blir det bedre akselerasjon eller toppfart med E153?

Re: Hvilke girkasse har jeg?

Legg innLagt inn:18 des 2008 16:38
av Larsen
mr2storbrua skrev:Ja, er vel derfor klutsjen gikk såpass fort. Godt det er vinter nå, da blir den ikke kjørt så hardt uansett. Kjøper jeg ny kasse får jeg jo diffsperre også. Hvordan er girutvekslinga i forhold? Blir det bedre akselerasjon eller toppfart med E153?
Er ikke sikker, men vil tippe at utvekslingen er litt høyere på e153. Har vel toppfart på ca. 260 mener jeg å huske. Den passer uansett turbo motoren ganske bra!

Re: Hvilke girkasse har jeg?

Legg innLagt inn:19 des 2008 12:41
av mr2storbrua
Egon hadde girkasse med lsd, men ikke noe mer. Siden det er med lsd må jeg vel ha 3.gen drivakslinger og spindel? Noe mer?

Re: Hvilke girkasse har jeg?

Legg innLagt inn:19 des 2008 15:25
av Larsen
Girwiren som styrer sideveis bevegelse er kortere på turboen, så for å få det skikkelig bør du ha med den også.

Re: Hvilke girkasse har jeg?

Legg innLagt inn:21 des 2008 10:33
av JK86
oxo må du ha en overgang fra mekanisk til elektronisk speedometer tror jog. stemmer ikke det?

Re: Hvilke girkasse har jeg?

Legg innLagt inn:22 des 2008 00:34
av mr2storbrua
JK86 skrev:oxo må du ha en overgang fra mekanisk til elektronisk speedometer tror jog. stemmer ikke det?
Noen som kan bekrefte/avkrefte dette? Dette kommer vel ann på hvilke modell det er snakk om, når forsvant speedometervaieren? Er vel mulig å bygge om fra vaier til elektronisk, går dette begge veier?

Re: Hvilke girkasse har jeg?

Legg innLagt inn:23 des 2008 13:48
av Larsen
mr2storbrua skrev:
JK86 skrev:oxo må du ha en overgang fra mekanisk til elektronisk speedometer tror jog. stemmer ikke det?
Noen som kan bekrefte/avkrefte dette? Dette kommer vel ann på hvilke modell det er snakk om, når forsvant speedometervaieren? Er vel mulig å bygge om fra vaier til elektronisk, går dette begge veier?
Absolutt, men det koster litt å bygge om.

Re: Bytte til turbokasse, hva trenger jeg?

Legg innLagt inn:11 jan 2009 22:06
av mr2storbrua
Har nå fått tak i ny kasse med akslinger. Neste problem er speedometeret. Har sett denne: http://www.trstuning.no/index.php?prod=397

Denne er jo ganske dyr, men slik jeg forstår det er alternativet å kjøre på gps'en, eller bygge om til vaier med noe deler fra toyota til rundt 1000 kr. Da vil jeg fortsatt ikke få speed-signal til ECU'en, og heller ikke til gps'en eller turbotimeren. Noen som vet andre muligheter?

I tillegg så lurte på dette med girvaieren. Vil det bare bli større vandring med girspaken eller vil det ikke bli mulig å få den i gir dersom den ikke blir bytta ut/modifisert?

Re: Bytte til turbokasse, hva trenger jeg?

Legg innLagt inn:11 jan 2009 22:26
av JK86
jeg har brukt den fra trs og selv om den koster litt så lønner det seg. når det gjelder girwire så kan du bruke org. men da blir 3 gir praktisk talt neddi askebegeret så råder deg til og bytte dem

Re: Bytte til turbokasse, hva trenger jeg?

Legg innLagt inn:11 jan 2009 22:31
av mr2storbrua
Trodde det hadde blitt 5.gir som hadde blitt problemet. Er det ikke mulig å bare korte den inn på en måte da? Noen som vet pris på ny vaier?