Side 1 av 2

Merkelig oppførsel ved kaldstart

Legg innLagt inn:11 mai 2004 07:09
av FireWalk
Problemene ser ut for å stå i kø. :? Det som har skjedd nå er at ved kaldstart virker det nesten som om bilen ikke får nok bensin... er sikkert ikke det som er tilfellet, men det er slik det kjennes ut på bilen. F.eks jeg starter bilen, setter den i 1. og kjører ivei. Det som skjer da er at når jeg ligger på ca 2-3000 omdreininger så kjenner jeg med en gang at bilen ikke yter så mye som den skal, akkurat som om det er noe som ligger og holder igjen. vanskelig å forklare.. men trykker jeg da gassen såvidt litt inn igjen, så plutselig så er ytelsen slik den skal være igjen, da får jeg jo såklart et voldsomt rykk... dette skjer på alle gir.. når jeg kommer så langt som til 4-5 gir så merker jeg at der er merkbart mindre ytelse. Når jeg da slakker ned, og prøver i 1. igjen så skjer akkurat det samme... varierer litt akkurat på hvilket turtall det skjer, men problemet er jo der.. Det første som slo meg var tett luftfilter. Men filteret ser helt OK ut, og det virkelig rare er at etter litt kjøring, ca 5 min så oppfører bilen seg helt normalt igjen. Ingen rykking eller "ytelsestap" what so ever.. Om jeg skrur av tenningen og starter bilen igjen så fungerer den også helt fint. det virker som om det kun intreffer når bilen har stått over en viss tid..

Jeg skjønner det bare ikke.. hva kan dette komme av?! :shock:

Det dreier seg da som vanlig om en MR2 MK2 91 modell..

Legg innLagt inn:11 mai 2004 08:39
av sindrejl
kan ikke ha noe med kald motor å gjøre da? ;)

Legg innLagt inn:11 mai 2004 09:04
av kennethx
Dårlige plugger, ledninger eller coil, tenner ikke på alle sylindrene kansje?

Legg innLagt inn:11 mai 2004 09:10
av chris
Mest sannsynlig noe tenningsproblemer ja. Sjekke tennkablene og pluggene, og evt rotor/fordelerlokk..

Legg innLagt inn:11 mai 2004 09:22
av spkstrp
hehe.. jeg kjørte bilen tom for bensin engang :oops: Fikk akkurat samme symptomer som deg... slet med å komme meg opp bakker! tenkte wtf, hva er det som holder på å ryke nå... :roll: Klarte akkurat å trille inn på bensinstasjonen før det var for sent... Selvfølgelig er dette ikke ditt problem da men... :roll: :mrgreen:

Legg innLagt inn:11 mai 2004 10:49
av Dalan
chris skrev:Mest sannsynlig noe tenningsproblemer ja. Sjekke tennkablene og pluggene, og evt rotor/fordelerlokk..
What he said

Hadde samme på bilen min, bytta ledninger og plugger, problem solved :)

Legg innLagt inn:11 mai 2004 11:19
av turboman
Tenningen, ja. Enten pluggene eller kablene, vil jeg tippe.

Samme problem kan merkes ved fuktig vær, om man har dårlige kabler. "Gnisten" tar en annen vei, gir man gass, så øker sikkert spenningen i kablene, tennpluggen tenner, og man får den rykkingen du beskriver. Motoren skifter mellom å gå på 3, og 4 sylindre.

Rotor & Fordelerlokk

Legg innLagt inn:11 mai 2004 12:22
av Maverick
Sjekk rotor og fordelerlokk etter fukt.. :)

Legg innLagt inn:11 mai 2004 15:59
av FireWalk
Da har jeg kjøpt plugger. får satt dem inn i morgen. Rakk ikke Toyota før de stengte, men bilxtra her i byen er åpen til 17, så jeg fikk kjøpt der... kjøpte oljefilter også.. siden det sikkert er på tide å skifte.. sa jeg skulle ha et til en 91 modell MR2, så leta de frem et til meg.. men fikk litt angst nå ang den tråden om defekt motor pga feil oljefilter.. :\

Legg innLagt inn:11 mai 2004 16:03
av spkstrp
Jeg bytta oljefilter ens erend pga den artikkelen. Hadde kjøpt purolator oljefilter på bilxtra.. Men filteret var rett det :) så like stort ut som det toyota filteret ialle fall.. :)

Legg innLagt inn:11 mai 2004 16:26
av FireWalk
hehe... du gjorde det ja? jeg skal ta å sjekke opp litt om det er rett, ante ikke at det kunne få så fatale følger om man ikke hadde helt rett oljefilter.. :) kan tenke meg at det er flere som fikk seg en støkk etter å ha lest den artikkelen.. :shock:

Men da skal jeg iallefall bytte tennplugger, oljefilter og olje i morgen... så får vi se om det bedrer seg etter det... :)

Legg innLagt inn:14 mai 2004 07:07
av FireWalk
hmm... nå har jeg byttet tennplugger, oljefilter og olje... Jeg trodde dette problemet skulle forsvinne når jeg byttet pluggene... men det er der enda.. syntes bilen gikk mye bedre rett etter at jeg byttet plugger.. tomgangen var mye mer stabil og fin.. Men nå når jeg skulle kjøre hjem fra jobb og bilen hadde stått stille i 9 timer var problemet der igjen... bilen blir UTROLIG "tung" på gassen.. gir gass, men det virker ikke som om bilen får nok bensin eller luft.. akkurat som om den kvæler seg selv... (og nei, det er definitivt ikke luft filteret, dette er helt nytt og ser helt fint ut..) bare såvidt der er pådrag.. så plutselig som en bombe kommer pådraget når man minst venter det... slik er det i noen minutter.. Jeg merker at bilen er treg på alle gir.. men spesielt de første halve minuttet etter kaldstart.. etter 5 minutters kjøring er problemet helt borte.. og jeg merker ikke noe mer til det før jeg stopper bilen og lar den stå en stund, før jeg prøver igjen... skjønner ikke hva det kan komme av, kan det være fordeleren da? men det er vel ganske uvanlig at DEN begynner å fjuske?

frustrert....

Legg innLagt inn:14 mai 2004 07:35
av Speeder
Da gjenstår det som flere har sagt over her da :wink: ledningene i tenningssystemet...

Det er et forsøk verdt... koster litt, men ledningene er noe som må byttes inimellom alikevel.

Legg innLagt inn:14 mai 2004 08:03
av Dont_Panic
sjekk og de fire punktene i fordelerloket om det er hvitt belegg på dem (skal være sølv) og om det er svart belegg på rotor punktet (skal være messing farge) uansett om det er belegg på dem eller ikke kan det hende det hjelper og pusse på punktene med en nålfil, dette hjalp mye hos meg.
er og lurt å se i alle plugghetter og "coilhetta" etter belegg der og. det tar 15 min å gjøre det, er 2 skruer på lokket og 2 på rotoren.

Legg innLagt inn:14 mai 2004 18:50
av FireWalk
Ok.. skal få sjekket det... men det er jo litt rart at det forsvinner etter noen få minutter da? hva er grunnen til det i så fall? om det var en ledning som var delvis ødelagt osv så burde jo vel problemet vedvart hele tiden? Slik det er nå opplever jeg det bare ved kaldstart, og 1-2 minutter etterpå så er bilen helt fin igjen.. ingen anntydning til rykking eller lignende... :roll: