Side 1 av 1

sikkringer til lys i instrumenter,tak og lys te CS

Legg innLagt inn:22 mai 2004 22:53
av Gjertsen
skulle fikse annlegg te bilen idag, også har den forbanna tyske svinet som har hatt bilen før meg laga sjikkelig jalla mekk med sikkring te annlegget sitt så han har kutta den føkkings battledningen!

Vel pointet er at idag slutta lysa i instrumentene å lyse, lyset i taket, høyre tåkelys og høyre baklykt samt over ved skiltet!

Så jeg lurte på om det er forskjellig sikkringer til høyre og venstre del av bilen, er så merksnodig rart at bare høyre siden av tåkelyset ikke funker. baklykta (høyre side) har det vært dårlig kontakt i pga jeg skulle fikse dette en dag, men satt så jævelig fast at når jeg rikka på det så knasa det litt i den tørre plastikken:p

vet at det er masse sikkringer rett ved clutchen på venstre siden, er vel ca 11 sikkringer ++ og på høyre siden (passasjer siden) er det 3 stk mener jeg!
Er det noen av dere som vet om det går te forskjellig deler av bilen?

og en ting til, har dere også jalla farger på ledningene te spiller? har jo ALDRI sett de fargene før! hos meg er Blå/gul battledning, Grå er jording. merksnodige saker..

Takk for seriøse og hjelpsomme svar :)
og ett litt flaut spm :oops: , men jeg er ikke så flink ang biler, men olje lampa har lyst litt også blir den borte også non timer senere kommer den, hvor i hampen er olje pinne og der olja ligger? er vel ikke den det står "engine oil" på? det lokket altså.

Huff detta ble møe stash på en gang. men pleier få alt på en gang jeg når det først kommer no sånt dritt som dette som koster spenn:| hehe

Takker :)

Legg innLagt inn:22 mai 2004 23:09
av CelicaTurbo
angående oljen så er nok det et litt flaut spørsmål ja men det er meget enkelt, det lurest for at du ikke skal misforstå noe må være at du får noen rundt deg til å vise deg.. det er garantert noen du kjenner som ved hvordan man skal peile olje på biler :)

Angående ledninger så er standard fargene ganske usannsynlige ja, du må nesten bare måle deg frem.. eller om standard pluggene hadde vært inntakt kunne du ha kjøpt en overgang fra standard ledningsnett til din nye spiller, men jeg forstod din tekst slik at forrige eier har køddet med oppsettet allerede..

sikringen som er røket finner du i fotbrønnen til føreren.. det er bare å nappe ut en og en til du finner den hvor du kan se at metall stykket inni er brent over.. Når du finner den så tar du den med deg til nærmeste bensinstasjon og kjøper nye der; kjøp flere enn en sikring for det vil du trolig trenge til du har fått allt på stell :)

Legg innLagt inn:22 mai 2004 23:41
av Gjertsen
takk for svaret.
og ja det er FLAUT å ikke vite hvor olja er henn, :oops: men jeg har aldri sjekka slikt før på denne bilen, vet hvor den var på Corollaen min, men kunne ikke se no annet skulokk enn den det står "engine oil" på og skrudde opp den, men var ikke no måle pinne der..

Hvorfor har dem ikke de standar fargene da? erre pga tyskerne har andre fucka farger? trikkeren som hjalp meg ( en kammerat ) trudde kanskje at dem hadde snudd og fucka på ledningene i den andre enden, pga var jo gul og svart ledning, som er blandt annet batteriet!

hadde tidligere en mekaniker på jobben som ikke skjønte en dritt av ledningene, han anbefalte å trekke nytt ledningssysem, men dette gidder jeg ikke koste penger på også har jeg ikke peil nok selv:p

men i morra ska vi fikse litt på det jalla tyske koblings mekkinga så jeg får litt musikk i kjerra samt alt av lys som funker..

Vet åssen sikkringer ser ut og åssen dem funker osv, men lurte bare på om det var forskjell på høyre og venstre side av parklys og baklys siden begge på høyre siden er borte:p hihi

Legg innLagt inn:23 mai 2004 00:33
av 2fast4u
Gjertsen skrev:
Vet åssen sikkringer ser ut og åssen dem funker osv, men lurte bare på om det var forskjell på høyre og venstre side av parklys og baklys siden begge på høyre siden er borte:p hihi
Svaret på dette er ja.
Celica beregnet på det Tyske markedet har 2 sikringer (10amp) til baklys, mens resten av Europa bilene har bare en sikring (15amp).

På din bil er den ene sikringen til venstre baklys og venstre kurve/tåkelys.
Den andre er til høyre baklys,høyre kurve/tåkelys,skiltlys,taklys og instrumentlys.
Det er vel her feilen ligger (instrumentbelysning) da bilene org har radio/stereo-belysning sammenkoblet med parklys.
Denne ledningen er blå med gul stripling (hvis jeg husker riktig) på radiokontakten.
:wink:

Legg innLagt inn:23 mai 2004 09:29
av Gjertsen
takker 2fast 4u
skal sjekke idag med kammeraten min som er trikker, må jo få detta te å funke.

Legg innLagt inn:23 mai 2004 11:18
av CelicaTurbo
og peilepinnen har du rett til høyre for dynamoen, til venstre for varmeskjoldet :)

Legg innLagt inn:23 mai 2004 18:29
av Gjertsen
CelicaTurbo skrev:og peilepinnen har du rett til høyre for dynamoen, til venstre for varmeskjoldet :)
Hm, jeg fant ut med olja, SELV faktisk:D var masse olje der, men jeg trur ikke det er olje lampa som lyser pga det er sånne bølger under samme motiv som olje lapa.. non som vet hva det betyr? ekke no vann greier eller no da?

Legg innLagt inn:23 mai 2004 18:35
av 2fast4u
Hvis dette symbolet er oljekanne med bølger under og lyser gult, så er det varsling for oljenivået i bunnpanna.
Varsellampe for motoroljetrykk er rød (= stopp)
:wink:

Legg innLagt inn:23 mai 2004 18:36
av Gjertsen
2 FAST 4U skrev:Hvis dette symbolet er oljekanne med bølger under og lyser gult, så er det varsling for oljenivået i bunnpanna.
Varsellampe for motoroljetrykk er rød (= stopp)
:wink:
Ja er den lampa som lyser noen ganger...
åssen skifter/fyller jeg på olje der da? må ha mekanikere te å gjøre det da!!! :( er det farlig om den bare lyser noen ganger?

Legg innLagt inn:23 mai 2004 18:44
av erling
Interiørlysledningen til stereoen din er enten koblet som minus på spilleren, eller den ligger til jord og kortslutter. Legg opp ny jord fra metallramma i dashbordet, og isoler alle andre ledninger som ligger løst.

Og en liten ting, ingen dritslenging om ledningsnett og farger i Toyota, det er helt genialt om du har jobba litt med det.
Gjertsen skrev: åssen skifter/fyller jeg på olje der da? må ha mekanikere te å gjøre det da!!!
Er nok best det tror jeg. Raska på. 8)

Legg innLagt inn:23 mai 2004 19:08
av CelicaTurbo
Gjertsen: tror nok det er best om du får noen andre til å bytte olje for deg. Husk å bytte oljefilter samtidig. Ellers, som 2FAST4U skriver så er det lampen for oljenivået du ser lyser av og til, men på de fleste av disse bilene er denne sensoren overfølsom og begynner å lyse lenge før nivået er for lavt. Typisk lyser den en liten stund etter ca 3-5 minutter kjøring fra kald motor. Når min begynner å lyse er nivået fremdeles 3/4 full så det er plenty med olje igjen. Får å være sikker på nivået på din motor så parker bilen på flat mark, og peil nivået når motoren er kald: Trekk opp peilepinne, tørk av den og vær sikker på at du stikker den helt ned før du drar den opp igjen og ser hvor oljekanten er på pinnen :)

Legg innLagt inn:23 mai 2004 22:32
av Gjertsen
CelicaTurbo skrev:Gjertsen: tror nok det er best om du får noen andre til å bytte olje for deg. Husk å bytte oljefilter samtidig. Ellers, som 2FAST4U skriver så er det lampen for oljenivået du ser lyser av og til, men på de fleste av disse bilene er denne sensoren overfølsom og begynner å lyse lenge før nivået er for lavt. Typisk lyser den en liten stund etter ca 3-5 minutter kjøring fra kald motor. Når min begynner å lyse er nivået fremdeles 3/4 full så det er plenty med olje igjen. Får å være sikker på nivået på din motor så parker bilen på flat mark, og peil nivået når motoren er kald: Trekk opp peilepinne, tørk av den og vær sikker på at du stikker den helt ned før du drar den opp igjen og ser hvor oljekanten er på pinnen :)
Har jo sjekka olja, og der var det MØE olje igjen, den 1.06 skal jeg ha bilen på service. oljeskift samt filter, også skal dem gå over endel ting, register reim og slikt også skal jeg ha nytt service hefte. er jo greit å ha endel servicer selvom bilen har gått snart 200.000km

men når 2fast4u skrev at det var bunnpanna så hørtes dette ut som annen olje enn vanlig olje man har service på! jeg har somregel feil men:p hehe


Er det noen måte å finne ut om det er helsyntetisk eller de 2 andre typene ? noen som vet det? har jo hørt fra dere at helsyntetisk er best på turbo motorer.......

Erling: men de er jo totalt forskjellige farger fra 'vanlige' farger som er på spelleren min samt biler te kompiser!

Vi har måla idag at det er 12volt fra ledningene, men spilleren vil ikke spelle :x så vi testa spelleren i bilen te kompisen min som er trikker og der funka den, så det er ikke no gærent me den, derfor så trur jeg at feilen er den man stikker inn i cd spelleren, den mellom store der alle ledningene går inn... ska prøve en siste gang snart å se om det er noe annet, om ikke så må jeg få tak i sånn ledning sak...

Legg innLagt inn:23 mai 2004 23:02
av CelicaTurbo
Om du måler 12v så er det nok korrekt.. prøv heller å koble jorden til en bit på karosseriet midlertidig og se om det funker bedre fremfor å prøve å bruke en ledning som måler til jord i kontakten..

så langt jeg vet er det ingen måte å hvite hvilken olje du har på motoren nå, annet enn erfaring kanskje :) Det er uansett ikke så forferdelig viktig når du uansett har tenkt å bytte..

Legg innLagt inn:24 mai 2004 20:32
av Gjertsen
hm...
Tenkte jeg skulle prøve med orginal toyota nå, om den funker så erre den sammlings boksen som skal inn i spelleren det er no gærent med!!

takk for alle svar :D