Side 1 av 1

Ekstralys problemer på celica

Legg innLagt inn:05 okt 2012 22:27
av Bauf2k
Hei, gikk til innkjøp av hella lykter og sliter veldig med å koble disse opp... Etter mye knoting ga jeg opp og fikk et toyota verksted til å fikse.. men selv ikke de klarte å få det 100%.
Det som er problemet,er at når motoren er av, da virker ekstralysene som normalt, de slukker når jeg blender ned til nærlys.. Men når jeg har motoren i gang, da er det ett sekund forsinkelse, og om jeg prøver å slå av å på noen ganger,da stopper ekstralysene å slå seg av..

Fikk til svar fra toyota at jeg kunne prøve et nytt relé... om ikke det heller funket, da måtte jeg eller dem sette på et til relé sammen med det andre..

Noen som har peiling på hvorfor lysene ikke funker når motoren er på? For de funker jo heeelt fint når motoren er av... bah.. frustrert..

Re: Ekstralys problemer på celica

Legg innLagt inn:06 okt 2012 15:50
av Staverh
Ville uansett anbefalt å ha eget rele på ekstralys, så tar man bare signalet fra ønsket lyskrets. Eget rele og egen sikring:)

Re: Ekstralys problemer på celica

Legg innLagt inn:06 okt 2012 17:54
av Bauf2k
Jeg har jo eget relé for ekstralysene :p men toyota mener jeg mulignes må ha 2stk for å få det til å bli 100%.
Han jeg prata med sa bilen min trolig var jordstyrt. Men jeg har lest litt om jordstyring, virker jo enkelt å koble opp slik jeg har lest.. men når jeg prøver i praksis, da funker det ikke..

Re: Ekstralys problemer på celica

Legg innLagt inn:09 okt 2012 18:04
av Middelsmann
Er jordstyrt strøm på bilen din. Det holder med en rele på 30amp. Effektformelen / P = U * I gir
I= P/U , I = 200W/13,8V = 14.5A :D
slik kobler du :
Pluss på relè skal til pluss på batteri.
Minus på relè skal til jord.
Styrestrøm på relè skal kobles til jord på fjernlys.
Minus på ekstralys til minus på relè.
Pluss på ekstralys til pluss på relè.

Håper dette hjelper :D

Re: Ekstralys problemer på celica

Legg innLagt inn:09 okt 2012 18:42
av Bauf2k
ja,fant ut den var jordstyrt. Han på Toyota verkstedet sa den var både jordstyrt og strømstyrt.. Så de tok styrestrøm fra begge + ledningene fra langlysene. Jeg har jo nærlys og fjernlys i samme pære, så de gjorde det slik. Men det funket jo bare når motor var av. Sånn som toyota har koblet det opp nå er:
30 -> til batteri
87 -> ekstralys
86 og 85 -> går til begge + kablene til hovedlykten


Jeg har også prøvd slik du sier,men det fungerte ikke. Da jeg målte volten på ledningene til hovedlyktene,så fikk jeg 12v på den ene kabelen, 6v på den andre og 0v på den siste. Da var nærlys tent, om jeg slo på langlys,så var den ene fortsatt 12v mens den som var 6v, gikk ned til 0v.


Men vet du hva som kan være grunnen til at det ikke virker når motoren er på?

Re: Ekstralys problemer på celica

Legg innLagt inn:09 okt 2012 19:01
av Middelsmann
Hmm.. fikk noe lignende problemet når jeg koblet opp fjærnlys på en avensis 03mod en gang . Når motor ble skrud av kjørte den strøm i +(rød kabel) og jord ble skrud av ( derav jordstyrt). og motsatt når bilen vå på.
funker det ikke nu med
30 -> til batteri
87 -> ekstralys
86 og 85 -> går til begge + kablene til hovedlykten??

Va slik jeg koblet opp avensisen.

Men min celica st205 er koblet slik jeg forklarte iste.

biler "snur" strømmen når man slår av og på. derfor det ikke virker når bilen er på.

Ved xenon montering kan man værtfall bli forvirra, for dem går ikke an å polaritetsvende

Re: Ekstralys problemer på celica

Legg innLagt inn:09 okt 2012 19:57
av Bauf2k
ok såpass.. Nei den koblingen funker dårlig nå. Merket at når jeg startet motoren,så kunne lysene slå seg av 1 eller 2 ganger da jeg satte på nærlys, men da var det 2-3 sekunder me forsinkelse.
Men det var bare de 2 gangene det funket, nå holder ekstralysene seg på hele tiden når motor er på.

Skal kjøpe meg en prøvelampe og teste litt i morgen.

Men hva slags ledninger må jeg bytte om på da, for at lysene skal fungere når motor er på?

Re: Ekstralys problemer på celica

Legg innLagt inn:09 okt 2012 22:05
av Middelsmann
sjekk om jord slår av og på til langlys på bilen, både med motor av og på. Hvis så, kobler sammen 30 og 86 og til batteri +, 87 til 1000m. 85 til jord langlys. Da fungerer jord som styring