Side 1 av 3
Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:26 nov 2014 13:34
av ArildM
Hei,
Vurderer å skaffe meg en kompressor til garasjen, tenker type luftverktøy muttertrekker, fylle luft i dekk og andre enkle oppgaver. Drive lakksprøyte og utstyr for å sande ned sparkel osv hadde vært kjekt, men dette er vel vanskelig å få til med mindre man har en 3fas strømuttak. Husker vagt å ha hobbylakkert en Corolla en gang i tiden, men måtte da vente mye på kompressoren siden den ble stående å jobbe for å bygge opp trykk mye av tiden.
Funker denne jeg fant på Finn.no:
http://www.finn.no/finn/torget/annonse? ... e=51973934
? Tenkte å by en 500lapp siden dette trolig er en byfis som ikke har peiling på hva han skal bruke kompressoren til
Eller har dere noen erfaring med hva som funker? Hva bør man se etter osv?
Kan godt legge i et par tusen i en grei kompressor.
Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:26 nov 2014 14:21
av Makk
Så stor tank som mulig, den der gir nok mindre enn du klarer å fise i slangen.
Sånne småkompressorer blir du bare forbannet på da dem leverer max power i cirka 2 sekunder så er det bråk igjen.
De store du ser utstilt på både biltema og bilxtra er ikke så gale til hobbybruk!
Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:26 nov 2014 14:29
av Zepticon
Det er bare å få ordnet Tre-fas i garasjn så snart som mulig

Bukken kommer til å trenge det uansett

Og da er det mange billige større kompressorer som ligger ute på Finn med ejvne mellomrom.
Men som de andre sier, tankvolum og l/min er ting som er viktig. Spesielt sandblåsing kan kreve mye av kompressoren.
Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:26 nov 2014 15:45
av ArildM
Takk for gode innspill, begynte å dømre med alt prakket man har med billige kompressorer. Hvor stor bør tanken være sånn ca?
Får vente med innkjøp av kompressor til jeg får satt opp nygarasjen. Blir nok både 3-fas og innlagt vann i garasjen når jeg først bygger

Også høytrykksspyler da... Myye kjekt man trenger

Og selvfølgelig bukk da.
Spørsmålet som blir neste da er jo, hva lønner seg når man skal bygge garasje?
Bygge opp vegene med isolerte lecablokker, eller kjøpe ferdig modulgarasje?
Fant modulgarasje som koster ca 220'000 inkl alt over betongen + 10'000 i levering.
Men andre jeg har snakket med sier at både portene, vinduene og materialvalgene i en slik "billig" modulgarasje er bare dritt? At vinduene er 1-lags og at portene og dørene råtner bort etter noen få år.
Noen innspill og erfaringer på dette?

Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:26 nov 2014 23:05
av mk1 black limited
Kompressor: Min 50 liters tank
Hvor stor garasje skal du ha? Bygge selv? Kjøpte en pre-cut jeg satte opp selv, ca 65000 for alt, inkl isolert port. 50 kvm. Så kommer jo såle og evt. grunnarbeide i tillegg.
Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:27 nov 2014 00:55
av Sarlacc
Jeg har en Stanley kompressor på 10bar, 175 l/min og 25 liter tank. Fikk den billig.
Den er utmerket til det meste, som spikerpistol, luftfylling og denslags, men til hjulskift med muttertrekker så blir det en del venting.
Det funker helt fint, hvis man ikke har veldig hastverk.
Også gjelder det å kjøpe en skikkelig muttertrekker. Jeg har hatt tre. Den jeg bruker nå er en Tejuma, kosta mer enn kompressoren og er den eneste av dem som har klart å løsne alt jeg har prøvd den på.
Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:27 nov 2014 10:35
av ArildM
Takk, da begynner jeg å vite litt hva jeg skal se etter. Om jeg drar til byn er det ikke umulig at jeg plukker opp den jeg så på først, bare for å ha en å begynne med og gjøre seg litt erfaringer med. Så får jeg oppgradere etterhvert. 50 liters tank er sikkert en grei størrelse å gå for. Og i alle fall ikke noe mindre enn 25L ikke sant?
Ang garasje har jeg kikket litt på modulgarasje fra Buvik Sagbruk:
http://buviksagbruk.no/files/garasjekat ... agbruk.pdf
Kikket litt på den som heter Bergsmo i katalogen, litt over 80 kvadrat og 4 porter. Fruen er litt uenig og sier maks 3 porter, så jeg tenker da Bergsmo garasjen med 3 porter og heller litt plass til overs for verktøy, sofakrok osv osv osv.
Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:27 nov 2014 12:34
av Sarlacc
Isolert og oppvarmet 4-ports garasje med loft, sofakrok og løftebukk er drømmen!
Har du stor nok tomt så kjør på! Lykke til

Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:27 nov 2014 14:36
av Zepticon
ArildM skrev:Takk, da begynner jeg å vite litt hva jeg skal se etter. Om jeg drar til byn er det ikke umulig at jeg plukker opp den jeg så på først, bare for å ha en å begynne med og gjøre seg litt erfaringer med. Så får jeg oppgradere etterhvert. 50 liters tank er sikkert en grei størrelse å gå for. Og i alle fall ikke noe mindre enn 25L ikke sant?
Ang garasje har jeg kikket litt på modulgarasje fra Buvik Sagbruk:
http://buviksagbruk.no/files/garasjekat ... agbruk.pdf
Kikket litt på den som heter Bergsmo i katalogen, litt over 80 kvadrat og 4 porter. Fruen er litt uenig og sier maks 3 porter, så jeg tenker da Bergsmo garasjen med 3 porter og heller litt plass til overs for verktøy, sofakrok osv osv osv.
Trenger du flere enn to porter da? Jeg tror ejg ville valgt den største, og i steden for de to ekstra portnene hadde jeg laget en oppstillingsplass på tvers inne , der bilen står med siden mot portene nederst til høyre, med verkstedplass øverst til høyre.
Og selvfølgelig en enkel carport på utsiden som bruksbilen kan stå i
Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:27 nov 2014 15:19
av ArildM
Har jo egentlig flere biler i dag enn hva jeg klarer å bruke, men 2-3 porter bør jo holde

Størrelsesmessig er den på 80 kvadrat fin da, men som dere sier, kanskje kutte ut en eller to av portene og heller lage til plass for en "verkstedavdeling". Vi får se om jeg får gjennomført dette i år eller til neste år, men med 600'000 i huslån kan jeg ikke se for meg at banken vil krangle så veldig mye på å låne på litt ekstra til garasje

Kurrant å kjøpe hus utpå bygda
Pendler lett 40min hver vei til jobb når jeg har muligheter til å sette opp drømmegarasje uten å måtte blø nevneverdig for det

Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:28 nov 2014 00:44
av magnesmurf
Tilbake til kompressor:
Det er ikke umulig å få god nytte av midre kompressor på 2-fas.
Har selv kjøpt en kompressor på Bauhaus, 100 liters tank og 3hk motor. Husker ikke tallet på luftlevering i hodet. Maks 10 bar.
Men det store poenget er at med dyrt verktøy som ikke sløser luft, eller bare spytter ut lufta uten å utnytte den, er denne kompressoren mer en god nok.
Har kjøpt skikkelig Ingersoll Rand muttertrekker, og den muttertrekkeren kan bytte hjul på en bil når det er 10 bar i tanken på kompressoren, uten at kompressoren starter igjen.
Så da er trykker ca nede i 7 bar etter å ha skrudd av og på 4 hjul. Kjører trykk på ca 6,5 bar ut etter jutseringsskrue på kompressoren.
Så med skikkelig verktøy, som man gjerne får tak i relativt billig på ebay, er ikke en liten kompressor en uting. For 500kr hadde jeg slått til på en slik kompressor uansett. Kjekt å ha i bakhånd til spikerpistoler osv hvis man pusser opp litt.
Med skikkelig verktøy holder en slik kompressor i lange baner til hobbybruk. Men sandblåsing og lakkering er bare å glemme.
Da må du evt ha to slike kompressorer på hver sin kurs, så kanskje det blir nok luft levert til å drive lakkering og tyngre ting.
Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:28 nov 2014 07:50
av ArildM
Takk igjen, tanken som du sier er at man uansett ikke kan gå feil med en sånn litenkompressor i forhold til prisen. Skal man ha en større 3fas blir den trøblete om man feks skal bruke den til noe arbeide inne i huset, så vi får se

Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:01 des 2014 00:59
av mk1 black limited
Porter: Kutt ned på antallet, og kjøp heller 1 stor port, evt en stor og en mindre. Hvorfor ha stolper i mellom?
Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:01 des 2014 02:55
av Mr2mr2
kompressoren jeg brukte når jeg lakkerte mr2 var en Gebe med 50 liters tank, største en får på vanlig 2 fas.. så litt seig å få i gang på kalde dager
kompressoren klarte så vidt å jobbe seg oppover mens vi lakkerte, men den durte å gikk for det meste

Re: Kompressor til garasje - 2fas - hva bør en kjøpe?
Legg innLagt inn:01 des 2014 11:18
av ArildM
Takk for innspill Jørn, har vært litt i kontakt med de som leverer den jeg tenker på, ikke noe problem å gjøre endringer i henhold til antall porter, dører, vinduer osv

Tenkte på 1 stor port når jeg så din garasje med de 4 små bilene dine

Hvor stor er garasjen din? Jeg og dama blir ikke heelt enige i forhold til størrelse
Så du fikk til å lakkere uten å ta noen pauser Torstein? I så fall skulle jo en 50l kompressor holde til det meste av mine formål, for lakkering av bil skal jeg holde meg langt unna

Prøvde en gang selv og det ble iikkke bra
