Nå kommer det vel ann på 2 ting.
1. Hvor man bor og hva slags veier man kjører på. Er det dårlig vedlikeholdte veier? er det stålis? er det strødd? er det saltet? osv..
2. Hvilken type dekk man har.
Jeg lar MR2en stå i garasjen om vinteren ettersom at jeg foretrekker bilen med forhjulstrekk om vinteren. Her jeg bor er ikke veiene saltet i det hele tatt. Det hender rett som det er at veiene ikke blir pløyd i det hele tatt mens det snør.. (en gang hoppa servoreima av på bilen til fattern pga at det var så mye nysnø på veien at det fylte opp motor rommet på bilen hans..) Og til min kjennskap er ikke MR2 velegnet smo snøplog. Med mindre man har en modifisert snøfreser-veilside styling da.

anyways: Hyppige vær omslag gjør at snøen kan begynne å smelte den ene dagen.. for så å fryse til stålis dagen etterpå.. da er det kun Piggdekk som funker.. mens de samme deka funker dårlig 2 dager før.. når det laver ned med nysnø.. og slik holder det på...
Mine erfaringer med MR2en på dette føret er ikke særlig gode.. Jeg prøvde først med piggfrie vinterdekk.. Det var for å si det mildt helt håpløst. Det kunne funke fint en dag, men dagen etter når føret forandret seg så funket det ikke i det hee tatt. Jeg kunne stå på en helt flat vei og ikke greie å ta løs engang pga at bilen bare stod og spant.. en gagng var jeg på vei til job.. tidelig på mårran.. det var stålis på vien, med nysnø oppå.. jeg kjørte i 40 km/t.. jeg kom til et kryss, og tok til høyre. og svosj.. ræva kom ut som troll i eske

jeg bestemte meg der og da for å kjøre opp igjen å parkere bilen.. ville ikke risikere noen episode... når man har så lite kontroll så er det ikke vits i å prøve engang..
Nå må det jo sies at når det gjelder dekk så gjelder jo det alle biler. Men man får fort et stort problem med at ræven kan komme fykende ut veldig fort om man har dårlig vei grep, ettersom at man gjerne har et større problem med en baktung MR2 enn man har med en Fremtung FWD bil. Det er jo litt kjipt å vrake MR2en om vinteren, slik at når sommeren kommer og alle kjører rundt med taket av.. så står du der uten bil
Når det gjelder By kjøring og kjøring på vei som er saltet og godt vedlikeholdt så er det ikke noe problem med MR2en. Den kommer seg faktisk bedre opp bakker pga bakhjulstrekk enn FWD biler gjør.. Men så er det jo ikke alle som bor like urbant.. så jeg vil si man må se det ann utifra hva slags veier man kjører på, hva slags dekk man bruker osv.. MR2 er utvilsomt en sommerbil, den ble laget for en ting: FART, den er ikke konstruert spesielt med tanke på norske vinterforhold..
Husk at dette er en bil som er nådeløs dersom man mister friksjonen på bakhjulene i en sving.. da kommer den berømte ræven og man må se i speilet for å finne ut hva man er i ferd med å krasje med. såpeglatt vintervei gir som kjent ikke veldig god friksjon.. så bilen må kjøres med omhu! det kan være nok å trykke litt for hardt på gassen slik at hjulene begynner å spinne eller mister friksjonen, så sklir ræva ut og man snurrer. Har man akurat kjøpt seg en MR2 og ikke er kjent med bilen skal man være ekstremt forsiktig på Vinterføre.
For de som ikke bor på Østlandet eller i Nordnorge vil jeg absolutt annbefale Piggdek... LES: Vestlandet. Ja... riktig, her slår været om hele tiden.. og vi har ikke det kalde klimaet som dere på f.eks østlandet har. Der kan jeg tenke meg at piggfrie vinterdekk er ALFA omega. ISKALD snø har en god del friksjon i seg sammenlignet med våt asfalt f.eks.. og da har man gode dekk for det klimaet.
Men her, hvor det kan vær 20 minusgrader den en dagen, og +5 dagen derpå, og så 10 minusgrader dagen etter der igjen, da er det litt værre.. spesielt om man ikke bor midt i sentrum
kjør etter forholdene! og bruk sunn fornuft! føler du at du ikke har kontroll over bilen på vinterføre; Sett den i garasjen.
Jeg Følte at det var nødvendig å komme med et litt kritisk syn på saker og ting nå,ettersom at et kun var veldig positive tilbakemeldinger her før meg. noe som kan lede en fersk stakkar til å tro at denne bilen faktisk er bedre enn de fleste andre biler på vinterøre. noe den på ingen måte er!
og sist men ikke minst må jeg få unnskylde alle skrivefeilene. Det er bare det at jeg skulle spare penger ved å kjøpe ORTEK istedet for LOGITECH når jeg kjøpte ny trådløs desktop... det skulle jeg ikke ha gjort... direkte håpløst å skrive på.. det registrerer bare ca 95% av alle tastetrykk... sukk..
