TS-ogn

Toyota Sportscar - Owners Group Norway 

  • Magnes Blå 95 Mr2.

  • Bil-, motor- og stereoprosjekter.
Bil-, motor- og stereoprosjekter.
 #469557  av magnesmurf
 
Morten Thorén skrev: ↑10 aug 2026 13:40
ArildM skrev: ↑04 aug 2026 06:57 Samme kittet som jeg kjøpte til min, men aldri installerte :lol: :D
Så bra ut!
Må bare sende meg PM hvis du har lyst å selge for en hyggelig pris:)) så nå at Garage P har sluttet salg til EU-land pga noe nye krav om rapportering osv... usikker på om vi i norge er truffet da.
Vi i Norge (og de i UK) slipper unna de problemene. Gjelder kun EU.
 #469558  av magnesmurf
 
Time for støymåling overstått.
Så vidt jeg forsto, gikk det greit.
Kommer til syvende og sist ann på vegevesenet.
Standstøy ble målt til 94,2db. Maks tillatt ifølge regelverk/instrukser til kontrollør er 100db.
Men de på verkstedet pratet om en annen type støymåling, som vegvesenet har krevd tildigere. De refererte til forbikjøringsmåling, hvor de målte akselerasjonstøy.
Ifølge kontrolløren var det standstøy som måtte måles, så satser på at det er det som gjelder.
 #469559  av ArildM
 
Hvordan i flyvende griser skal de kunne standardisere en forbikjøringsmåling? :lol:
Skal de da gjennomføre testen i et hallannlegg med nøyaktig samme bakrunns-støy og gjøre det i en hver tenkelig hastighet i ett hver tenkelig gir? Og skal da maks-støy gjelde fra ett fast ståsted? Eller så ta total antall forbikjøringer og dele på gjennomsnitts-støy? :lol: Eller setter de mikrofonen fast i eksosanlegget og så måler de støy ved forbikjøring? Uansett mange faktorer som spiller inn hvis det ikke gjennomføres på noen standardiserte måter. Jeeesh de finner på mye rart.

Krysser fingrene for at det ordner seg.
 #469570  av magnesmurf
 
ArildM skrev: ↑10 aug 2026 19:47 Hvordan i flyvende griser skal de kunne standardisere en forbikjøringsmåling? :lol:
Skal de da gjennomføre testen i et hallannlegg med nøyaktig samme bakrunns-støy og gjøre det i en hver tenkelig hastighet i ett hver tenkelig gir? Og skal da maks-støy gjelde fra ett fast ståsted? Eller så ta total antall forbikjøringer og dele på gjennomsnitts-støy? :lol: Eller setter de mikrofonen fast i eksosanlegget og så måler de støy ved forbikjøring? Uansett mange faktorer som spiller inn hvis det ikke gjennomføres på noen standardiserte måter. Jeeesh de finner på mye rart.

Krysser fingrene for at det ordner seg.
Med tanke på at vegvesenet har krevd dette tidligere, har de vel hatt noen (merkelige?) krav.
Han som målte snakket om pådrag ved et gitt turtall over 50meter. Men satser på at det har utgått.
 #469573  av Makk
 
Han min kontrollør på mitt bygg hos SVV prata om dette her når jeg dukket opp med egenlaget eksosanlegg via oem cat og oem backbox også, men han sa han skulle høre på den litt selv først.... Selvsagt ikke noe stress, kontrollørs skjønn 8)

Til meg sa han at om det hørtes litt voldsomt ut og kontrollør var i tvil så skulle det utføres lydmåling.

Det var ikke noe dem bare automatisk skulle kreve sa han til meg.

Om det høres ut som en middels sportslig 90s BMW så burde det egentlig gå helt greit? De bilene kom jo fra fabrikken med en voldsomt sportslig snerr å det vet jeg for jeg har hatt 4 stykk haha

Bare håper dem aldri skal måle Panigalen hos meg, den har 114 DB ved 5600 RPM...

La meg bare si at det blir litt verre ved 12000 rofl :lol: :lol:
 #469782  av magnesmurf
 
Da har bilen vært hos svv på visning.
Stikk motsatt opplevelse sammenlignet med forrige gang den gule ble vist.

Her var det pirkete folk som lette med lys og lupe etter feil de kunne ta meg på.
Så det gikk ikke særlig bra.

Fikk masse mangler på bagateller. Men det er enkelt å rette opp i.
I tilegg viser det seg at utslipp fra motor ikke var innafor. CO var litt for høy, så må løse den floken.
Skal snakke med marc som har programmert ecu, og høre om han har noen inputs. Er ikke bare bare å få ned CO når det sitter splitter ny katalysator på den. Gikk litt feit også, med lamda på 1,02.
Usikker på hvordan jeg skal takle det problemet. Spørs om det holder å montere orginale headers med kat. Mistenker at det er noe mer merkelig, både for å kompensere for trimkammer, og for å tyne effekt.
Fikk samme problem med høy CO på den gule, etter at ECU ble oppdatert og bensintrykk skrudd opp fra 3 til 4 bar. Så ikke umulig at det er en sammenheng.

I tillegg må jeg fikse på lys, men det er grei skuring. Og jeg må få lånt meg et orginalt ratt uten airbag, da TRD rattet ikke var populært hos svv.

Fordelen er at alt bortsett fra utslipp var greit. Bremser, støy, effekt osv var innafor. Så når jeg får orden på utslipp, blir resten automatisk godkjent.
 #469783  av ArildM
 
Kunne ha vært verre. Om du slapp såpass greit gjennom pirkete kontrollører må jo resten av jobben være veldig bra gjort. Håper det ordner seg!
 #469784  av magnesmurf
 
Litt vanskelig å måle CO hjemme. Men håper jeg finner ut av noe etterhvert.

Egentlig litt overrasket over folka på kontrollen. Nivået av pirk var såpass at de nå besitter bilder av E merking på alle lamper og lykter på mr2en. Til og med blinklysene. Det var verifisering av innpress på felger. Virket som de priket i detaljene, ikke den store ombyggingen. For de hadde forståelse for at det var vanskelig å få den mye omtalte simmeringen helt tett :!:
  • 1
  • 118
  • 119
  • 120
  • 121
  • 122