Celica GT4 eiere her som kan gi klart svar på hvilken bensin bilen foretrekker? Forrige eier har kun fylt 95 - og inntil jeg har fått sjekket har jeg fortsatt med det. Instruksjonsboken sier også 95.
95-oktan skal gå helt fint, men kjører du 98 har det ingen ulemper, faktisk ser jeg på det som en fordel siden det da skal mer til før du får tenningsbank om du skulle stresse motoren over en lengre periode, det er også mulig du får litt bedre effekt da om ECU bruker bankesensoren aktivt for å kjøre aggresiv tenning (istedenfor kun for sikkerhet mot dårlig bensin), det er mange som mener dette rundt i verden men det er ingen som har klart å stadfeste/bevise det 100% at det er tilfellet. Uansett vil det ikke skade med 95-oktan på en standard motor.
men, kjører du med økt trykk er saken ganske annerledes, minimum er at du kjører høyest mulig oktan og bytter til kaldere tennplugger.