TS-ogn

Toyota Sportscar - Owners Group Norway 

  • Haster.FÃ¥r ikke luftet bremsene pÃ¥ mr2n skikkelig.

  • Teknisk diskusjon / spørsmÃ¥l rundt MR2
Teknisk diskusjon / spørsmål rundt MR2
 #357068  av hmsilset
 
Tråkker inn til det ikke kommer mere luft.Gjør ferdig andre siden, så er det jammen luft på den andre igjen. Må jeg skifte hovedbremsesylinder eller kan noe annet gjøres??

Setter pris på svar fra noen som vet og ikke alle som ikke vet :wink: Regner med at dette har skjedd andre med mr2 før. Har forresten kjørt med bremser som gårhalvveis i bunn før bremsene tar godt i 2 år minst :) Fikk ikke til skikkelig sist heller...Mekanikeren min er forresten oppgitt,hehe.
 #357071  av TrustNo1
 
Skal ikke bremsene luftes i rekkefølge? Hjulet som er lengst unna bremsepumpa først, så fortsette med nest lengst unna.

Med andre ord somregel høyre bak, venstre bak, høyre forran, venstre forran.
 #357072  av hmsilset
 
TrustNo1 skrev:Skal ikke bremsene luftes i rekkefølge? Hjulet som er lengst unna bremsepumpa først, så fortsette med nest lengst unna.

Med andre ord somregel høyre bak, venstre bak, høyre forran, venstre forran.

aldri hørt om :)
 #357077  av hmsilset
 
mulle-mek skrev:stemmer bra med rekkefølgen ja :D

oi,rart en mekaniker(tunge kjøretøy) ikke vet det da :D Så dere tror/vet at om det gjøres i den rekkefølgen vil det ikke komme mere luft og at om det gjøres fremmefra og bakover blir det luft igjen bake hele tiden? Hadde isåfall vært bra :D
 #357080  av mulle-mek
 
hvis du ikke har lekk noe sted så tenker jeg det blir bra
ps kan jo lekke i sylindrene bak hvis de er tromler bak så er de leit å se uten å demontere trommelen lykke til :D
 #357112  av -magnus-
 
Hørtes rart ut. Har ikke noe å si med rekkefølge på lufting normalt sett. Hvertfall ikke på Mr2.
- Ha full bremsevæskebeholder hele tiden.
- Pump 5 ganger på bremsepedalen og hold trykk.
- Få en kompis til å åpne lufteskruen og steng den igjen når du har pedalen i bunn.
- Gjør dette på et par ganger på hvert hjul så skal du ha fått ut siste rest av luft i systemet.

Funker ikke dette må du sjekke alle rør, lufteskruer, skjøter og kalippere for lekkasje.
Er alt dette i orden må det nesten være noe galt med hovedsylinderen...
 #357115  av hmsilset
 
Er å pumpe bremsepedalen noen ganger før dn holdes inne helt avgjørende?

finner ikke og har aldri sett noen lekkasje, så er nok kanskje hovedsylinderen. han som mekker for meg ringte en erfaren Toyota mekaniker, og han sa at å lufte bremser på disse bilene kan være noe dritt.

Men en ting jeg lurer på med rekkefølge greia oppe her er: Hvorfor skal luftingen skje i en rekkefølge når de en begynner med bake alikevel har luft i rørene en stund etter lufting?
 #357120  av tojo
 
Jeg har iallefall luftet lengst unna først osv(gjort det som en regel)... på alle biler jeg har luftet på(amcar,japser,europeiske) aldrig hatt noe problem med luft.

Se f.eks her:
http://www.cygnusx1.net/Supra/Library/T ... x?S=BR&P=7
 #357121  av hmsilset
 
tojo skrev:Jeg har iallefall luftet lengst unna først osv(gjort det som en regel)... på alle biler jeg har luftet på(amcar,japser,europeiske) aldrig hatt noe problem med luft.

Se f.eks her:
http://www.cygnusx1.net/Supra/Library/T ... x?S=BR&P=7
Takker for svar toyo :) Da er ikke denne tråden til ingen nytte ihvertfall.Er ganske sikkert at det er vi som har gjort feil i dette tilfellet.Det kommer til å bli gjort på verksted uansett nå da, for det kan ikke ta mange timene :D