Side 1 av 1

3s-ge Turbo???

Legg innLagt inn:20 mar 2008 00:31
av Stiffy
Som tittel sier, noen som har laget, eller vet om noen som har laget turbo på 3S-ge motoren? Prøvde å søke, men kommer bare opp ca 10 000 treff, så gidder ikke sitte å lete hele kvelden etter nåla i høystaken. =P Hadde vært kult å se om noen har gjort dette, å eventuelt hvordan. Har fått litt penger til overs her plutselig :mrgreen:

Re: 3s-ge Turbo???

Legg innLagt inn:20 mar 2008 01:15
av Larsen
Ja det er mulig
og
Nei det er ikke verdt pengene.

Re: 3s-ge Turbo???

Legg innLagt inn:20 mar 2008 14:54
av Morten
Bare å se på en hvilken som helst turbo konvertert NA motor det, så ser du i grove trekk hva som trengs.

1: en eksos-/turbo-manifold til å montere turboen på
2: turbo (inkl olje tilførsel til og retur fra turbo, og eventuell vannkjøling om turboen har slikt)
3: downpipe (eksosbiten fra selve turbo og til resten av eksosanlegget)
4: intercooler inkl IC rør fra turbo til IC og IC til gasspjeld) (trengs egentlig ikke om du nøyer deg med 0,3-0,4bar, men hvem bygger om og klarer å holde fingrene unna ladetrykket? :lol: )
5: riktig mengde bensin, inkl en måte å kontrollere den på
6: riktig timing på tenning, inkl en måte å regulere den på

Dette er endel forenkla, men så kommer det og an på bla. motordesign og hvor langt en tenker å tøye strikken om lavere kompresjon osv trengs eller ikke.

Hvis du seriøst ønsker å lære mer om det kan jeg anbefale disse to bøkene:

"Maximum boost" av Corky Bell (lettlest men litt vel enkle konklusjoner til tider ala "vet ikke hvorfor det gjør det, men det ser ut som om det funker bra") http://www.amazon.co.uk/Maximum-Boost-T ... 927&sr=8-4

"Forced induction performance tuning" av A. Graham Bell (ekstremt grundig og går helt ned til fysiske formler for å forklare hvordan og hvorfor ting funker) http://www.amazon.co.uk/Forced-Inductio ... 927&sr=8-5

NB! ingen av disse har noe som helst spesifikt for 3sge, men vil garantert hjelpe deg til å forstå mer om hva som trengs og hvorfor.