TS-ogn

Toyota Sportscar - Owners Group Norway 

  • SW20 2AR-FXE Swap

  • Bil-, motor- og stereoprosjekter.
Bil-, motor- og stereoprosjekter.
 #467983  av Morten Thorén
 
Heisann, blir første posten min her på forumet, tenkte swappet jeg gjør nå er verdt å dokumentere litt i dybden.

Kan jo introdusere meg;
24år gammel og bor I Stavanger. Har hatt mr2 I 9år nå, på den tiden har jeg hatt 7 stk, 3 stk NA, 2 stk turbo og 2 stk delebiler. Slik ser bilen min ut:
Bilde

Har aldri skrevet noen write up før, så bare å komme med anbefalinger osv:)

Kan jo starte med en begrunnelse for dette swappet, hvorfor en 2.5 liter hybridmotor med originale 154 hester?
Vell det startet med at turboen på 3sgte motoren min tokk kvelden. er jo litt surt, men var bare å sette tenna i det sure eple og kjøpe inn alle delene som trengtes for å få den fine igjen. fysøren så mye penger det gikk i deler, fresing og honing av blokk, fresing av topp og ventilseter, stempelringer, veiv og rådelager, oljepumpe..... ja listen er lang, og toppen og blokken ble heller ikke 100% etter maskinering da overflater på både veiv og kam var slitt. men pytt pytt, må jo bare gjøres en gang. alt var montert og klart til oppstart. kinner litt på motoren for å bygge oljetrykk, starter opp og alt høres fint ut. da var det bare å sette igang med innkjøring. Kom meg ikke langt før oljelampen begynte å lyse, ble genuint lei meg da jeg så den røde lampen slå seg av og på... jaja, ut med motoren igjen og finne ut av skadeomfanget. Fant fort ut at hele toppen var gone, kammene lå løst neddi der og skranglet. fikk tilslutt åpna bunnpannen og der datt det ut en knekt 6mm stud, tokk en kikk på oljefeed røret og så hvorfor jeg ikke hadde oljetrykk... falskluft... skikkelig surt, og ikke noe jeg ville gjennomgå igjen.
Det er her jeg begynner å søke meg frem til andre alternativer, og i samme slengen satt meg noen kriterier..
* skal ikke være dyrt å reparere
* skal være lett å få tak i deler i norge
Første tanke var en 2gr-fe, selvsakt. er veldig populært swap. Men desto mere jeg undersøkte, desto dyrere ble det... her må jeg ha et budsjett... 30k får være en bra start:) Endte tilslutt opp med å prate med Magne, som mange her kjenner bedre enn meg, hehe, men han nevnte at det var en amerikaner som hadde fått inn en 2.5 liter motor med omtrentlige 250hp uten turbo. For meg høres dette veldig interessant ut, så jeg gikk på finndel og søkte opp. Jøss 7k for en motor levert på døra? helt sykt!!! Dette dekker jo faktisk begge kriteriene mine!

Steg 1: Få tak i en motor i ok bra stand

Før jeg begynner å kjøpe, undersøkte jeg en del på nettet;
det er 3 stk modeller av 2ar motoren, hvorav to av dem er av interesse (2ar-fse mangler motorfeste):

2AR-FE 2AR-FXE
Displacement 2,494 2,494
Cylinder Bore 90mm 90mm
Piston Stroke 98mm 98mm
Compression ratio 10.4:1 12.5:1
Power output 175hp 154hp
Torque output 230Nm 210Nm

Valget er egentlig veldig lett, fordi ingen ting av det jeg har skrevet ovenfor betyr noe, skal jeg møte kriteriene mine må jeg kjøpe den jeg får tak i, nemmelig en 2ar-fxe. Heldigvis for meg er det denne motoren som best passer for NA bruk.

Hoved prinsippet som får denne motoren til å yte nesten over dobbelt av orginal effekt er egentilg veldig morsomt, man skal simpelt ten kunne ta ut eksos-kammen fra motoren man ønsker å kjøre og bytte den ut med en insugs-kam fra en donormotor eller fra toyota selv, og sette timingen på eksos 11 tenner (220grader) mot høyre. Ganske kult!!!

ok, nå som jeg forhåpentligvis har klart å overbevise meg selv og dere som leser om hvorfor jeg skal bytte til akkurat denne motoren, så er det påtide å finne seg en motor her I norge. Heldigvis så er det plenti med motorer med lav km på finndel.no til lav pris.
MotorKjøpt.jpg
MotorKjøpt.jpg (255.67 kiB) Vist 296 ganger
Endte opp med denne til å starte med, den har gått 160.000km og helt tydelig fulgt service programmet. Trikset med å kjøpe motor I norge for et slikt bygg er jo å finne en med mest muligt deler på, jeg valgte derfor denne, selv med litt høy km har den insug, eksos og ledningsnett påmontert motoren. Jeg var litt uheldig med dette kjøpte da ene vvti aktuatoren var knekt her.

Neste utfordring var å finne en kam. Denne kan jo selvsakt kjøpes fra toyota for rundt 3k, men siden jeg også manglet denne vvti aktuatoren valgte jeg heller å kjøpe en motor til, omtrent like dyrt og passet fint mtp at jeg har planer om å installere turbo senere.

Da var alt jeg trengte for motor innmat i boks. Tokk derfor å åpnet begge to og satte over ene intake kammen over til eksosplassen på den andre motoren med en forskyvning på 220grander, merket om timingmerket på eksoshjulet slik som vist på bilde;
IntakeInstalled.jpg
IntakeInstalled.jpg (696.03 kiB) Vist 296 ganger
NyttMerkeIntake.jpg
NyttMerkeIntake.jpg (1.01 MiB) Vist 296 ganger
Nå som motoren er klar invendigt, bør jeg starte å tenke på utvendigt.

Motorfeste kjøpte jeg rett fra frankensteinmotorworks, han har masse guider og slikt på siden hanses, så kommer ikke til å gå I detaljer på det han allerede har dokumentert, mest om mine erfaringer.

Dynamo og vannpumpe… 2ar-fxe kommer fra en hybridbil, det vil si for meg at den kommer levert uten dynamo, da bilen lader 12v batteriet gjennom elmotorsystemet. Her er det heller ikke rett fram og sette på en dynamo, da denne sitter på vannpumpen. Er litt krunglete å forklare, men kan vise et bilde:
Dynamo reim.png
Dynamo reim.png (12.19 kiB) Vist 296 ganger
Slik ser en 2arfe ut, med mekansik dreven dynamo, pumpe og komressor. 2ar-fxe motoren har ikke mekanisk derven dynamo eller kompressor, som vil si at vannpumpen spinner feil vei og kan ikke brukes med en orginal dynamo. Som vil si at jeg enten må lage til noe helt custom eller bestille ny pumpe, altinator og veivhjul. Jeg valgte den lette veien ut her og bestilte alt jeg trengte på ebay. Men for å spare noen kroner I shipping kan jeg anbefale jetcarrier som en mellomman, her betaler man for vekt / volum fast pris, så sparte noen tusenlapper her. Men som du sikkert ser så må jeg og ha en kompressor for at belte skal passe, her har igjen frankensteinmotorworks laget en løsning for oss som ikke trenger AC I bilen. Et lite hjul som tar plassen til kompressoren, eneste man da må tenke på er å finne et belte som er lit kortere.

Nå som motoren I seg selv nærmer seg ferdig mekanisk, er det påtide å sette på girkassen, min mr2 har allerede hjuloppheng til e153 kassen, så jeg bruker denne av ren simplisitet. Jeg vet at s54 kassen passer, samt e35*. Senere vil jeg prøve å bygge opp en blanding av e355 og e357 som er kasser jeg skal kunne få tak I her I norge, men da må jeg og bytte akslinger og nav, det får bli en annen gang.
E153 kassen boltes nesten rett på, det er et predrilled hull som må borres opp litt og tappes med gjengetapp. Deretter slider kassen rett på. Jeg legger og merke til at 2ar motoren sitter litt mere rett opp og ned iforhold til 3sgte motoren, spennende å se hva dette gjør med vektfordelingen. Nå som kassen er på og boltet på plass, kan jeg sette inn akslingene. E153 akslingen, av lengre type, har et kulelager og et ekstra ledd, den pleier å sitte fast I en brakett på motoren. Denne braketten fulgte ikke med min motor. Jeg er veldig usikker på om det finnes noen braketter til disse motorene som er bolt on til disse akslingene, selv om jeg vet at senter på akslingen ut I forhold til inn er lik på alle E type kasser. Jeg endte opp med å lage min egen brakett:)

Jeg satte igang med å lage en prototype I plast, denne passet selvsakt ikke, hehe, så måtte til med 7 revisjoner til I plast før den ble perfekt (trodde jeg da). Så etter å ha sjekket om siste revisjon passet, sendte jeg 3d filen til “craftcloud” I kina for produkjson I 3dprintet aluminium. Resultatet ble utrolig kult, man kan åpenbart se at dette ikke er noen orginal del, men det synes jeg er litt kult og unikt. Etter en runde med pulverlakk, ble den og resistent for olje og drit som lett samler seg I det sandblåste aluminiumet.
0aebdb83-50c4-4ec2-b558-456bcd59c003.jpg
0aebdb83-50c4-4ec2-b558-456bcd59c003.jpg (1.07 MiB) Vist 296 ganger
Nå som motoren er satt sammen og alle braketter og ting og tang på motoren er klart, uten om det elektriske, er det påtide å gjøre klart motor-rommet.

Dette er så langt jeg har kommet til dags dato (25/05/2025), Flere oppdateringer vil komme etterhvert selfølgelig. Jeg er og veldig intresert I inspill eller spørsmål:) er første gangen jeg gjør noe slikt, så tar inn alt av ideer og slik:) kan jo kanskje vise en framdrifts plan under, men har ikke helt bestemt meg på alle fronter enda, så blir nokk en del avvik:)

Plan fremover:
- Fullføre motor-rom-shave, alle unødvendige braketter fra gamle systemer skal vekk, samt hull til utdatert utstyr.
- Har handlet inn en maxxecu street, denne må integreres og lages ledningsnett til. Jeg har og fjærnet den gamle sikringsboksen og handlet en ny som skal integreres med bil og ecu.
- installere bulck-head plugger til bilens ledningsnett, dette vil føre til en ryddig installasjon der jeg kan enkelt velge ut hvilken ledinger jeg vil “dra igjennom pluggen” og hvilken jeg lar være. Dette skal undersøkes nøye.
- installere nytt fuel system, idag har mr2en et retur system, 2ar motoren vil ha et retur-løst system, har handlet inn en bensin-trykkregulator og noe fittings for dette, så bør ordne seg, skal selvsagt forklare nærmere når jeg har fått installert det:)
-finne plass til ny ekspansjons-tank til kjølesystemet, jeg er lei av å blø ut kjølesystemet, og vil derfor installere en ekspansjonstank, denne kobles og opp til radiator og varmesystem.
-lage en custom tune til styre-enheten, her har jeg heldigvis en bekjent som kan hjelpe til, håper å kunne fått den på benk senere for å få dokumentert effekt.
 #467984  av ArildM
 
Takk for en heftig førstepost/tråd :D

Digg at noen tør å gå en annen rute enn 3sgte/2gr eller annen V6 swap.
Dette er vel muligens den første 2ar swappede Mr2 i Norge? Som du sier er motorene genialt billige, og utrolig mye effekt å hente ut av disse på et relativt enkelt vis.

Det har vært et drømmeswap i Mk3en min, HVIS en dag jeg skulle få alvorlig trøbbel med motor/smt systemet.

Dette er vel såpass "stealth" at du kanskje ikke MÅ godkjenne det, siden det sikkert drar gjennom en EU elller 3 uten at noen tenker så veldig mye på det? Men har du tenkt noe på godkjenning? Blir jo litt rart siden det er en original motor osv, og den er vel mulig å kjøre på en av Mark sine custom originale hjerner? Men da har du jo en Norsksolgt motor med Amerikansk motorstyring?

Følger spent med videre!
 #467985  av Makk
 
Nice!

Velkommen skal du være.

Jeg regner nesten med den ikke skal gå i atkinsoncycle? Eller hvordan løses dette mtp at den sitter vanligvis i hybridløsning.

Mitt eneste tips om det noen sinne skal godkjennes ombygd, ta vare på opphavet om du kan, chassisnummer den kom fra på salgskvittering fra høgger er godt nok.
 #467986  av ArildM
 
Alle hybridmotorer fra Toyota er basert på en vanlig bensinmotor, men som nevnt ovenfor er det vel bare inntakskammen som er triksa med for å gå over til Atkinson-syklus. Enda mer genialt er det at eksos kammen kan settes på innsugskammen uten ekstra tilpassing og med masse ekstra tenning så har du en supersterk NA motor :D

Så kombinasjonen av supereffektiv motor, og høy pålitelighet = en motor som faktisk egner seg veldig godt til tuning.

Den veier vel også 150 kg vs 180kg for en 3sgte, og i motsetning til 3sgte så har den bra effekt over hele linja. Vinn vinn hele veien, eneste man ikke får er turbolyden :D
 #467987  av Morten Thorén
 
ArildM skrev: 25 mai 2025 21:08 Dette er vel såpass "stealth" at du kanskje ikke MÅ godkjenne det, siden det sikkert drar gjennom en EU elller 3 uten at noen tenker så veldig mye på det? Men har du tenkt noe på godkjenning? Blir jo litt rart siden det er en original motor osv, og den er vel mulig å kjøre på en av Mark sine custom originale hjerner? Men da har du jo en Norsksolgt motor med Amerikansk motorstyring?
Hehe, ja antar jeg er den eneste i Norge, har ikke hørt om noen andre som har tatt på seg dette :lol: , kommer nokk litt ann på han som tar eu kontroll, planen er å shave motor-rommet og pulverlakkere det meste, så vil jo på en måte se veldig fullført ut, kan jo være jeg er heldig, uansett så er søknaden om ombygging sendt inn til godkjenning hos vegvesenet.
 #467988  av Morten Thorén
 
ArildM skrev: 26 mai 2025 07:40 Alle hybridmotorer fra Toyota er basert på en vanlig bensinmotor, men som nevnt ovenfor er det vel bare inntakskammen som er triksa med for å gå over til Atkinson-syklus. Enda mer genialt er det at eksos kammen kan settes på innsugskammen uten ekstra tilpassing og med masse ekstra tenning så har du en supersterk NA motor :D

Så kombinasjonen av supereffektiv motor, og høy pålitelighet = en motor som faktisk egner seg veldig godt til tuning.

Den veier vel også 150 kg vs 180kg for en 3sgte, og i motsetning til 3sgte så har den bra effekt over hele linja. Vinn vinn hele veien, eneste man ikke får er turbolyden :D
Absolutt mange fordeler med dette swappet, det å kunne benytte insugs-kam fra donor motor, er helt brilliant, men hoved grunnen til at jeg bytter motor er det at de er billige og nye. Skulle jeg kjøre for mye nos / boost en dag og rådene drar på ferie, er det ikke mye penger som skal til for å bytte hele motoren. Er jo selvsagt et stort pluss at motoren og har vvti på insug og kan, med større eksos, insug og datasprut, få opp til 270hp (som Frankenstein motorworks har fått til) uten turbo!! Mitt mål til slutt er å bytte stempler med fe-motoren for å få lavere kompresjon og sette på en bitte liten rask turbo for å bikke 300på hjula, men får nå se hvordan det går :D har masse planer for dette swappet, men i første omgang så må jeg få den til å starte, haha :lol:
 #467989  av ArildM
 
Nice! Følger spent med videre :D
Var det ikke 2AR Fredrik Aasbø kjørte i den gule Corollaen han hadde en gang i tiden?
Den var vel oppunder 1000hk :lol: Så potensialet er jo veldig så greit, uansett hva du finner ut av.
 #467990  av Morten Thorén
 
ArildM skrev: 26 mai 2025 11:07 Den var vel oppunder 1000hk :lol: Så potensialet er jo veldig så greit, uansett hva du finner ut av.
Ja, kan jeg godt se for meg, innsuget og ventilene på denne motoren er veldig stort!! Samt at det er en halv liter mere enn 3sgte. Kan ikke forestille meg noe annet enn at toyota hadde noen syke planer med denne motoren når dem ble laget!
 #468020  av Morten Thorén
 
Se det, da har de fleste delene som er bestilt fra usa kommet i posten og montert på. Orginale planen for denne motoren var å bruke kun "norske" deler, det viste seg å være vanskelig da 2arfxe ikke kommer med dynamo... Så jeg krøp til korset og handlet deler fra en 2arfe fra statene, takker til Magne som foreslo jetcarrier for å spare litt penger på frakt, tror faktisk jeg sparte rundt 3k på å sende via jetcarrier!! Penger jeg kan bruke på andre ting til prosjektet! Slik ser motoren ut nå;
20250602_190225.jpg
20250602_190225.jpg (842.77 kiB) Vist 183 ganger
Tenkte å prøve-installere motoren imorgen, tror jeg vil få noen utfordringer mtp klaring til kjølevansintaket/termostat huset, men tar ikke sorger på forskudd her:)) men før det så stikker jeg innom toyota for å høre om dem har en 4pk1110 (993642111083)reim på lager, for biltema eller thansen er enten utsolgt eller på fjærnlager...
 #468021  av ArildM
 
Jetcarrier er genialt!
Jesse Streeter / Amayama er også to geniale om du trenger noe fra Yahoo auksjoner i Japan, eller vil bestille originaldeler til en brøkdel av norske priser :) Regner med du bruker Toyodiy eller tilsvarende sider for å finne originale delenummer? Genialt når du må plukke litt deler verden rundt til forskjellige biler.

Toyota har sikkert ila en dag eller to, men koster sikkert 1500,- for ei reim :lol: :mrgreen:
Ellers følger jeg spent med videre :D

Fordelen er jo at noen har gått denne veien før, men uansett spennende å være først ut i Norge med denne swappen :)
 #468023  av Morten Thorén
 
Ja, helt supert med jetcarrier!! Sammen med toyodiy og ebay så kommer en langt, 😆😆

Ja, veldig greit at noen har gjort det tunge løftet før meg, men det er noe små bagateller som dukker opp når jeg bruker en norsk solgt Fxe motor, men lar seg ordne:)

Fikk ikke prøve montert motoren idag, hehe. Ble vist litt prepwork med ledningsnett og noen bulckhead-kontakter;)
20250603_145908.jpg
20250603_145908.jpg (1.43 MiB) Vist 145 ganger
Ble ikke helt fornøyd med sveis-tettingen jeg har gjort, men... Får sette streken en plass og komme seg videre, er gira på å få gang på denne motoren, så da får jeg heller kose med motor-rommet senere når turbo-motoren kommer inn:)
 #468025  av Makk
 
Så iallefall blodporno ut med slik stil tilkoblinger :D

Oss andre vi har bare kappa til en treplate, malt den svart og montert ting på den :lol:
 #468037  av Morten Thorén
 
Se det, da fikk jeg terminert ene siden av body-harness nettet til bulkhead-kontaktene og satt inn motoren med to motorfester for å sjekke klaringer;
20250609_200439.jpg
20250609_200439.jpg (1.34 MiB) Vist 45 ganger
20250609_153610.jpg
20250609_153610.jpg (1.02 MiB) Vist 45 ganger
Ser allerede at det kommer noen litt uventede komplikasjoner, men ingenting som ikke lar seg gjøre;)
* Innsugs røret med MAF/AIT stikker for høyt opp og vil kolidere med panser.
* Vakuumrør til bremsekraftforsterker må demonteres ned til der røret kommer inn i motor-rommet og føres over girkassen og inn i en port ved gass-spjeldet. Magne har anbefalt silikonslanger lagt for vakuum da dette også er et problem med 2gr swap, tror nokk det blir noe i den duren:) er hverfall greit trangt med røret i orginal plassering :lol:
20250609_200458.jpg
20250609_200458.jpg (1.29 MiB) Vist 45 ganger
* Dynamoen har noen tykke kabler (antar det er 6kvadrat), disse må føres direkte til dynamoen, da disse ikke passer inn i nye bulkhead-kontakter (for stort tversnitt)

Dukker sikkert opp mere og, hehe, men dette er det jeg har observert til nå.

Ellers er planen videre å få motoren på plass mekansik, altså å sette på resten av understell og motorfester. Deretter blir det nytt kjøresystem med ekspansjonstank, og selvsakt nytt ledningsnett :? fortsatt litt usikker på åssen det blir, tror alle lederenne er lange nokk til å rekke fram til gjennomgangen, men tviler jeg har mye å gå på på andre siden :? kan fort hende det blir en større bulkhead kontakt her og :D spørs litt hva jeg finner på nettet.
Må jo og snart tenke på eksos, her vil jeg helst lage til noe i litt større kaliber, tenkte 3-tom tør med en enkel lyd-demper som jeg har liggende, ender da opp en en dual-exit med god flow. da har jeg laget et godt utgangspungt om jeg skulle få tak i nixspeed sitt innsug før turbo :lol:

Mye som gjenstår, men nå er motoren inne i bilen!! så da er motivasjonen og blitt stor for å få dette på veien!
 #468038  av magnesmurf
 
Der fant jeg også tråden din :)
Så du nevnte
- installere nytt fuel system, idag har mr2en et retur system, 2ar motoren vil ha et retur-løst system, har handlet inn en bensin-trykkregulator og noe fittings for dette, så bør ordne seg, skal selvsagt forklare nærmere når jeg har fått installert det:)
-finne plass til ny ekspansjons-tank til kjølesystemet, jeg er lei av å blø ut kjølesystemet, og vil derfor installere en ekspansjonstank, denne kobles og opp til radiator og varmesystem.
Har du sett på wilhelm raceworks sine 2gr løsninger?
Fuel system er vel likt 2gr? Bør være mulig å kopiere nøyaktig oppsett fra ham. Retur til tank fra trykkregulator.
Expansjonstanken til wilhelm er enda mer genial, og passer alle motorer. Selvluftende opplegg, så du slipper å tenke på å lufte noe som helst :D