At AE86 først og fremst er bra på drifting er nok feil, AE86 er faktisk litt understyrt i forhold til mange andre japanske rwd-biler. AE86 er minst like bra til banekjøring som til drifting, men pga driftehysteriet er den kjent som en driftebil - ikke noe annet. Med litt mods kan du ha en killer på banen, og du kan kjøre fletta av mange dyrere og "bedre" biler, spesielt i svingene. Motorkraft er ikke denne bilens sterke sider. Det finnes mange måter å gjøre den sprekere på, men det skal jeg ikke skrive noe om her.
Nedenfor har jeg skrevet hva jeg har forsket meg frem til når det gjelder AE86 og kjøreegenskaper. Det er mulig det ble litt uoversiktelig, da det var mye frem og tilbake før jeg var fornøyd med innholdet. Jeg er veldig trøtt nå, så noe finredigering er det ikke snakk om
Det meste har jeg funnet ut i jakten på hvordan jeg kan gjøre min bil så rask som mulig rundt en bane. Dette er bare noe av det du kan/bør gjøre, å få en bil til å være rask rundt en bane er en vitenskap i seg selv, og jeg er knapt nok noen vitenskapsmann. Mye kan være veldig basic for enkelte, dere får bare lese for gjennom for å se om dere finner noe dere ikke visste fra før. Om jeg skriver noe feil, rett på meg. Om noen er uenige i det jeg skriver, si fra, jeg synes det er lærerikt å diskutere slike ting.
En grei regel er KISS-regelen (Keep It Simple Stupid). Man trenger ikke datastyrte coilovers til 50.000, carbonbremser og 24-punkts fia-godkjent bur for å gjøre bilen rask Det er ikke så lurt å tenke for avansert. Det viktigste er å få bilens i så bra stand som mulig. Originaldelene (som ikke skal oppgraderes) bør også være i bra stand. Vektredusering er den billigste tuningen som finnes. Hør med andre for å finne ut hva som fungerer for dem. Kjør bilen mye for å finne ut hva du liker/ikke liker. En liten oppgradering kan forandre hele karakteristikken til bilen, derfor er det greit å vite hva delen du kjøper faktisk gjør. Selv om tanken bak er god, er det ikke sikker den passer deg som fører. Et eksempel: tykkere stabstag foran gjør bilen mer understyrt, noen ganger kan det være akkurat det man er ute etter, andre ganger kan det være det man prøver å unngå. Mange tenker ikke på dette, de kjøper stabstaget fordi de har hørt at stabstag er en bra ting for veigrepet.
Den ultimate bibelen når det gjelder AE86 er Club4AG. Her finner du ALT du trenger å vite om disse bilene. Det eneste jeg ikke liker er at de bruker et veldig gammelt (og tregt) forumsystem, som har vært modent for utskifting i mange mange år
http://www.club4ag.com
Bremser:
For det første; Har man bruk for Brembo-bremser til 20-30.000? Bilen veier ned mot 900 kg om man fjerner isolasjon, interiør osv. Setter du på glassfiber skjermer/panser/bakluke og plexi-vindu vil du nok få den ned 30-50 kg til. Med så lav vekt vil du ikke ha bruk for enorme bremser. 17" hjul er også unødvendig.
Techno Toy Tuning har utviklet et 4-pots kit til AE86.Dette er nok et bra nok kit, ihvertfall til å begynne med. De koster bare 1200 dollar, så det er helt garantert verdt å prøve. Willwood lager jo bra bremser, så det skal ikke stå på kvaliteten. Jeg tror disse bremsene krever 15" felger, men de har også et kit som passer under 14" felger. Jeg kommer til å gå for det største kit`et på bilen min, da mange har bra erfaringer med det, og jeg skal kjøre på 15" felger.
Techno Toy Tuning bremser
http://www.technotoytuning.com/t3_site_ ... rakes.html
Dempere:
Problemet med AE86 er at demperhuset er for langt. Senker du bilen for mye vil slaglengden på demperen bli alt for kort. Mange korter derfor inn demperhuset , og setter inn kortere dempere fra f.eks MR2. Man kan også legge en spacer nederst i demperhuset,slik at de kortere demperne passer rett inn uten korting. Siden en bil med stive fjærer ikke vil ha så mye bevegelse, vil det ikke ha så mye å si at demperne ikke har så mye slaglengde. Her velger man egentlig selv hva man vil gjøre, men en korting av demperhuset er såklart det optimale. Jeg har kjøpt et sett med KYB AGX, som er justerbare dempere med kortere slaglengde. Jeg skal bruke disse uten å korte inn huset, med andre ord må jeg ha spacere. Om disse ikke duger til mitt bruk vil jeg gå over til Techno Pro Spirit dempere, som er spesialbygde Tocico HTS-dempere, eller TRD`s justerbare dempere, sammen med en innkorting av demperhuset. Man har mye å velge mellom, og mye informasjon om dette finnes på Club4AG. Forumet deres er en gullgruve for AE86-eiere. Her kan dere lese litt om hvorfor jeg valgte KYB AGX, og mye annet interessant:
http://www.technotoytuning.com/t3_site_ ... x.html#top
Techno Pro Spirit\Tokico HTS dempere
http://www.stageoneimports.com/main.pl? ... TPS-03B010
Info om korting av demperhus og ombygging til coilovers, samt litt om Roll Centre Adjusters (RCA)
http://www.club4ag.com/faq%20and%20tech ... ersion.htm
Fjærer:
Her har man også mye å velge mellom. Jeg valgte TRD Japans racing-fjærer, som kommer i mange forskjellige stivhetsgrader. Jeg kjøpte 8 kg\mm foran og 6.5 kg\mm bak. Dette blir sett på som alt for stivt for gatebruk, men bra for banebruk. Pass på hvis dere skal bestille disse. Det finnes også et alternativ fra TRD USA, som ikke er så stive, samt at de ikke senker "nok". Det er mange som blander disse to når de skal bestille.
TRD Japan Race-fjærer
http://www.stageoneimports.com/main.pl? ... uct=TRD-RS
Coilovers:
Trenger man egentlig dette? For biler som brukes på en mengde forskjellige baner, med forskjellige dekktyper osv er jo dette en fordel. Vet man at man skal bruke bilen hovedsaklig på bane, så greier man seg fint med et sett bra avstemte dempere/fjærer. Man har jo egentlig ikke det store behovet for høydejustering hvis man er fornøyd med det man har. Jo mere du har å stille på, jo større sjans for at du gjør ting "verre". Kan du å bruke de vil de såklart gjøre bilen bedre, men i utgangspunktet mener jeg at det er bedre å legge pengene andre steder i begynnelsen. Man kan jo alltids oppgradere senere.
Forstilling:
Roll centre adjuster (RCA), som retter opp styrestag og alt annet som blir påvirket når du senker bilen. Du får også RCA som samtidig gir deg negativ camber, noe som kan være en fordel ved banekjøring. Battleversion lager begge deler. De har også mye annet snacks til forstillingen
Her er en illustrasjon som viser hvorfor RCA er kjekt å ha:

Battleversion RCA
http://www.battleversion.com/rca_blocks.htm
Bakstilling:
4-link stagene kan oppgraderes, noe som sammen med oppgradert panhard-stag, anbefales for en bil beregnet på banebruk. Det beste alternativet her er nok Battleversions produkter. På deres sider får dere også en mere omfattende beskrivelse av disse produktene.
Battleversion RCA med og uten negativ camber
Battleversion 4-link og panhard rod
http://www.battleversion.com/[url]
[b ... t=CUSCO-SB
TRD foringer
http://www.stageoneimports.com/main.pl? ... uct=TRD-SB
Upper mounts mounts:
Erstatter de originale toppinfestningene til demperne. Disse har vanligvis erstattet foringene med stum montering (pillowballs). Det blir ikke så komfortabelt på ujevn vei, men det hjelper nok på for veigrep og kontroll. Mange upper mounts har også camberjustering. Cusco og TRD lager upper mounts. Jeg tror Tein har sluttet å lage sine, men jeg er ikke helt sikker.
Cusco upper mounts med camberjustering
http://www.stageoneimports.com/main.pl? ... CUSCO-PBUM
TechnoToyTuning upper mounts med camberjustering
http://www.technotoytuning.com/t3_site_ ... lates.html
Lettere karroserideler:
Fensport i England lager frontskjermer, panser og bakluke i glassfiber og glassfiber\kevlar. De lager også perspex-vinduer. Dette er billigere en man skulle tro, og havner helt garantert på bilen min etterhvert! Fensport har også mye annet spennende til AE86, samt at de leverer de fleste slitedeler til en OK pris.
http://www.fensport.co.uk/partsfiles/ae86body.htm
Differensial:
Den originale diffen på AE86`en slites fort, spesielt med tanke på at de fleste bilene helt sikkert har blitt godt brukt av en eller annen tidligere eier. Jeg kjøpte en TRD 2-veis diff til min. Vær obs på at AE86 kom i to revisjoner, 1983-1986 og 1986-1987. Disse har forskjellige differ, så prøv å bestill rett. Jeg gjorde ikke det pga at produksjonsåret på bilen min ikke stemte med første registreringsår i vognkortet. Jeg må nå få tak i nye stikkaksler for å få den til å passe
God natt!