TS-ogn

Toyota Sportscar - Owners Group Norway 

  • hvor monteres dump ventil ?

  • Teknisk diskusjon / spørsmÃ¥l rundt Celica
Teknisk diskusjon / spørsmål rundt Celica
 #66282  av toyota
 
monteres den i mellom turbo og intercooler ? er det bare å montere IKKE noe annet '? Noen som vet hva som skal til for å få trykket opp på 9,5bar ? hoster det mye og er det for mye trykk med ny topp pakning ? :o

 #66285  av Gjertsen
 
sjekk denne linken for å se hvor dan monteringa av Dumpvalve ventil skal gjøres.

http://home.broadpark.no/~ogj/

Her er ett "t-stykke brukt" for å sveise det fast.

Du kan øke trykket med en manuell boostcontroller eller en elektronisk som egentlig heter EVC mener jeg!
Elektronisk koster mere, men skal vist være MYE bedre..
Ville spandert på meg non kaldere tennplugger om du skal øke trykket til 0.95bar. erre celica gt4 du har?
Ny topp pakkning ville vel ikke vært så dumt det heller, eller hva sier dere gutta her inne som har litt bedre peil?

 #66297  av toyota
 
Gjertsen skrev:sjekk denne linken for å se hvor dan monteringa av Dumpvalve ventil skal gjøres.

http://home.broadpark.no/~ogj/

Her er ett "t-stykke brukt" for å sveise det fast.

Du kan øke trykket med en manuell boostcontroller eller en elektronisk som egentlig heter EVC mener jeg!
Elektronisk koster mere, men skal vist være MYE bedre..
Ville spandert på meg non kaldere tennplugger om du skal øke trykket til 0.95bar. erre celica gt4 du har?
Ny topp pakkning ville vel ikke vært så dumt det heller, eller hva sier dere gutta her inne som har litt bedre peil?
ja gt 4 gått 190 00km ny orginal toppakning monteres nå.

 #66315  av Amund
 
jeg har vert oppe i 1.2bar ladetrykk, men ligger nå på 1.0. det går fint på orginale plugger. Men jeg har TRD stål topp pakning og arp studs. Hvet at kjelliken er oppe i 1.2-1.3 med orginal topp pakning, men hvet ikke hvor lenge det holder. Den orginale turboen er uansett ineffektiv over 1.2 bar ladetrykk.

Om du skal bytte topppakning bytter du til TRD! den er billigere og bedre enn den orginale!

 #66316  av Gjertsen
 
nå har gt4 turboen (den orginale) fuelcut på 1.2 på CS og 1 på vanlig Gt4? så ville ikke lada noe mere enn det.
ville ikke nærma meg det med orginale plugger..

 #66326  av toyota
 
Gjertsen skrev:nå har gt4 turboen (den orginale) fuelcut på 1.2 på CS og 1 på vanlig Gt4? så ville ikke lada noe mere enn det.
ville ikke nærma meg det med orginale plugger..
ok, vet du hvor jeg får tak i billig bostcontroller,hvis det er lade justeringen ? får å si det sånn er bilen 100% orginal, har akkurat fjernet katalysator, ingen ting annet er gjort m bilen. har lyst på annet filter,bakre potte som er synlig 15mm eller noe, hørte noe om fuel cut men skjønte det ikke helt? og self det lade greiene da. Nå står bilen toppløs. har fått org pakkningsset+reg reim nå. venter bare på han som skal sette det sammen. er det mulig å bestille alt jeg trenger i mellom et firma ? trenger råd og info om hvor jeg får tak i deler som andre vet at funker, og holder. TAKKER ALLE SOM HAR HJULPET MEG HITIL :lol: :)

 #66341  av tojo
 
Angående boostcontroller anbefaler jeg deg å legge litt extra penger i, kjøpe en elektronisk som du kan stole på.(f.eks HKS,Greddy og Blitz . :wink: )
Boostcontrollere og FCD(fuel cut defencer)finner du bla. her:
http://www.horsepowerfreaks.com
Tips! hvis du har planer om å trimme mye,burde du kjøpe deg en MHG(metall topp pakning eks.HKS,TRD) og ARP toppbolter.Litt greit å være føre var,er jo greit å gjøre det no når du har toppen av.
Sist redigert av tojo den 19 okt 2004 21:43, redigert 1 gang totalt.

 #66343  av vegar85
 
hvor kjøper man trd topppakning????

 #66349  av tojo
 
Du kan kjøpe TRD topp pakning her: http://www.realpower.dk koster 2385,-dk. eller så kan du høre med http://www.toyparts.no han skaffer det nok også :wink: .

 #66353  av Amund
 
fuel cut defensor kan du montere for å flytte fuelcut over 1bar. topp pakning og arp bolter skaffer i vert fall toyparts. kan skaffe priser på det til i morgen om du vil ha det.

http://www.dawesdevices.com/powerpack.html#

hert bestillte eg og kennethx boost controller, den fungerer fint. kostet rett over 1000lappen.

det hjelper nok også med ny eksos, da den gamle er litt trang..

 #66400  av GT4 CS
 
Om man fjerner bakpotta i en gt4 og kjører uten får du fuelcut :D Det sier litt om hvor trang orginalpotta er. Nå som du har banka ut innmaten trenger du i utgangspunktet kun kjøpe en bakpotte. Men det beste hadde vært og få snekkret et annlegg ifra "katalysatoren" din og bakover. Da det røret som går over traversen din er så trangt at men ikke kunne dyttet junior inni der etter et isbad en gang. En annen ting du skal huske på er hva slags lyd du vil ha av eksosen. Velger du dobble potter får du en mere dannet lyd, velger du og ha et rør for du en mere grov lyd. Har 5 tomms bak, og det bråker til tider litt får mye på langkjøring på lave turtall i motbakkene. Ang bc, jeg har en ifra turbo xs. Husker ikke helt navnet på den, koster rett over 1000kr og fungerer utmerket, lett og justere. To justeringshull, noen som husker navnet? Mener det var pro et eller anna. Enkelte påstår at disse er bedre en elektroniske bc. Men det har jeg liten tru på da disse ikke tar hensyn til luft temp osv. Vet iallefall at ic i carlos utgaven er i aluminium med tanke på sveising. Om du ikke har tenkt på og montere en alt for stor dumpventil(også kalt gledesventil) Ville jeg skaffet meg en ny gummislange mellom turbo og ic med utak for dumpventilen. Og 0,95 bars trykk med bilen din er ikke noe problem. Men så noen kjørte høyere trykk med orginalplugger, det ville jeg aldri turt og gjøre om du har tenkt og kjøre hardt. Jo høyere trykk du kjører jo vanskligere blir det for plugga og tenne riktig. Bare greit og ha i bakhodet. Vet enkelte kjører med iridum plugger, ikke prøvd de selv, men skal være meget bra :D . Jeg har plugger ifra HALO som er kjøpt på gundersen sportscar i råde. De er en grad kaldere og har 150000km garanti. De funker dritbra. Merket faktisk en liten forskjell på bilen der.

 #66579  av toyota
 
GT4 CS skrev:Om man fjerner bakpotta i en gt4 og kjører uten får du fuelcut :D Det sier litt om hvor trang orginalpotta er. Nå som du har banka ut innmaten trenger du i utgangspunktet kun kjøpe en bakpotte. Men det beste hadde vært og få snekkret et annlegg ifra "katalysatoren" din og bakover. Da det røret som går over traversen din er så trangt at men ikke kunne dyttet junior inni der etter et isbad en gang. En annen ting du skal huske på er hva slags lyd du vil ha av eksosen. Velger du dobble potter får du en mere dannet lyd, velger du og ha et rør for du en mere grov lyd. Har 5 tomms bak, og det bråker til tider litt får mye på langkjøring på lave turtall i motbakkene. Ang bc, jeg har en ifra turbo xs. Husker ikke helt navnet på den, koster rett over 1000kr og fungerer utmerket, lett og justere. To justeringshull, noen som husker navnet? Mener det var pro et eller anna. Enkelte påstår at disse er bedre en elektroniske bc. Men det har jeg liten tru på da disse ikke tar hensyn til luft temp osv. Vet iallefall at ic i carlos utgaven er i aluminium med tanke på sveising. Om du ikke har tenkt på og montere en alt for stor dumpventil(også kalt gledesventil) Ville jeg skaffet meg en ny gummislange mellom turbo og ic med utak for dumpventilen. Og 0,95 bars trykk med bilen din er ikke noe problem. Men så noen kjørte høyere trykk med orginalplugger, det ville jeg aldri turt og gjøre om du har tenkt og kjøre hardt. Jo høyere trykk du kjører jo vanskligere blir det for plugga og tenne riktig. Bare greit og ha i bakhodet. Vet enkelte kjører med iridum plugger, ikke prøvd de selv, men skal være meget bra :D . Jeg har plugger ifra HALO som er kjøpt på gundersen sportscar i råde. De er en grad kaldere og har 150000km garanti. De funker dritbra. Merket faktisk en liten forskjell på bilen der.
hei takker for hjelpen, ville du ha satt inn fuel cut til 2300,- og hks turbotimer til 1900,- Lurt å bestille fra toyparts ?

 #66681  av GT4 CS
 
Hadde bestilt og montert fuelcut og turbotimer ja. Hør med toyoparts ang pris, a stolpen jeg bestilte fra han var i posten to dager senere :D Men vet ikke helt hvordan ecu i gt4 er på høyere trykk. Hvor stor fuelmap osv som sitter i denne. Vet celica turbo har førerkort på dette :D